Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kot taşlama işçilerinin emeklilik hakkı

07.04.2009 17:54
Bakan Çelik, kot taşlama işçilerinin, çalıştıkları iş yerinde meslek hastalığına yakalandıklarının tespiti halinde, sigorta süresi ya da prim ödeme gün sayısına bakılmadan emeklilik hakkı bulunduğunu bildirdi.

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, çalışanlara, iş kazalarında olduğu gibi meslek hastalığına yakalanmaları halinde iş kazası ve meslek hastalıkları sigortası kapsımında iş göremezlik geliri (emekli aylığı) bağlanabildiğini ve çalışanların sağlık yardımından yararlanabildiğini belirtti.

Bu durumdaki çalışanlara emekli aylığı bağlanırken sigortalılık süresi veya prim ödeme gün sayısı şartlarının aranmadığını vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

''Kot taşlama işçilerinin, çalıştıkları iş yerinde meslek hastalığına yakalandıklarının tespiti halinde, sigorta süresi ya da prim ödeme gün sayısına bakılmadan emeklilik hakkı bulunuyor. Hatta herhangi bir iş yerinde sigortalı bildirimleri yapılmadan çalıştırılanların da bu iş yerinde çalıştıklarının denetim elemanlarınca tespit edilmesi halinde, yetkili meslek hastalıkları hastanelerine sevkleri yapılmakta ve meslek hastalığına yakalandıkları tespit edilmesi durumunda da emeklilik hakkı verilmektedir.''
Bakanlığın İş Teftiş Kurulunca, iş kazası ve meslek hastalığı riskinin yüksek olduğu iş yerlerinde denetim çalışmalarının devam ettiği bilgisini veren Çelik, özellikle kot taşlama iş yerlerine yönelik son yıllarda yoğun bir denetim çalışması yapıldığını kaydetti.

Bakan Çelik, bu çerçevede 2008 ve 2009'un ilk 3 ayında 149 iş yerinin denetlendiğini, 11 iş yerinin kapalı olduğunun tespit edildiğini, 60 iş yerinde ise teftişlerin sonuçlandırıldığını bildirdi. Denetimi yapılan iş yerlerinden 1'inin kapatıldığını ifade eden Çelik, yapılan inceleme ve denetimlerde tespit edilen eksiklerle ilgili idari para cezası uygulandığını bildirdi.

Faruk Çelik, kot taşlama iş yerlerinde çalıştıkları ve meslek hastalığına yakalandıkları yönünde Sosyal Güvenlik Kurumuna ihbarda bulunan Bingöl'ün Taşlıçay ve Toklular köylerinde ikamet eden işçilerle ilgili denetimlerin de yapıldığını, meslek hastalıkları durumlarına göre kendilerine iş göremezlik geliri bağlanabileceğini kaydetti.

Kaynak:
Bu haber toplam 910 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri