Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bakan Güler Açıkladı

06 Haziran 2008 / 11:34
Elektrik arzında yaşanan sıkıntı TEİAŞ'ın raporuyla resmileşti. En iyi senaryoda bile, gelecek yıl üretim tüketime yetmeyecek. Bakan Güler de 2 yıl sıkıntı olabileceğini açıkladı.
Sezer Kılıç'ın haberi

Meclis KİT Komisyonu'na bilgi veren Türkiye Elektrik İletim AŞ. (TEİAŞ) yönetimi, Türkiye'nin elektrik arz-talep dengesindeki sıkıntıyı rakamlarla ortaya koydu.

Planlamalara göre, talebin 2008 ve 2009 yıllarında yüzde 8.3 artacağı tahmin edildi ve gerekli tedbirler alındı. Ancak şimdiden 2008 yılı için yüzde 8.3'lük artış aşıldı. Yılın kalan bölümünde ve 2009'da açığın büyüyeceği hesaplanıyor. Talepte şu andan itibaren bir yükseliş olmasa bile 2009 için şimdiden yüzde 2 açık kesinleşmiş durumda.

GÜLER: İKİ YIL SIKINTI VAR
Elektrik arzına yönelik tasarının Plan Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmelerinde konuşan Enerji Bakanı Hilmi Güler de iki yıl boyunca elektrik arzında sıkıntı olabileceğini kabul etti. Güler 7-8 yıl sonra ise elektrik ihraç edecek hale gelineceğini belirtti.

FATURADAKİ TRT PAYI DÜŞÜRÜLÜYOR
Tasarıda, 4 yıl önce yüzde 2'ye düşürülen elektrik faturalarından alınan TRT payı da yüzde 1.5'e düşürülüyor. Bu da payın alındığı tutardan vergi ve harçlar istisna tutularak yapılacak. Bakan Güler, TRT'nin 2008 bütçesinin tüketim artışı ve yapılacak yeni zam nedeniyle olumsuz etkilenmeyeceğini kaydetti.

ZAM YÜZDE 20'Yİ BULACAK, KARAR ERDOĞAN'IN
Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş'nin (TETAŞ) 1 Temmuz itibarıyla yüzde 12 oranında zam yapılmasını önerdiği yeni tarifesi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun onayını bekliyor. Bu oranın üzerine Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş'nin (TEDAŞ) iletim, dağıtım giderleri eklenecek. Ayrıca, özel sektörden alınan elektriğin maliyeti ve genel aydınlatma giderleri de eklenince oranın yüzde 20'yi bulacağı belirtiliyor. Zam oranında son onayı Başbakan Erdoğan verecek.
Kaynak:
Bu haber toplam 786 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri