Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bakan özel hastanelere resti çekti

15 Kasım 2008 / 11:03
"Muayene farkını sınırlandırmayı 1350 hastaneden 20'si kabul etmedi." diyen Sağlık Bakanı Recep Akdağ restini çekti:
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, özel hastanelerden alınan muayene farkı ücretinin yüzde 30 ile sınırlandırılmasını kabul etmeyen hastanelere resti çekti.

1350 özel hastaneden sadece 20'sinin yeni sisteme girmediğini söyleyen Akdağ, "Yalnızca zenginlere hizmet eden hastaneyi fonlamak zorunda değiliz. İstanbul'da konuşlanmış 15 hastane için sistemi alabora edemeyiz" dedi. Sağlık Bakanlığı'nın 2009 yılı bütçe görüşmelerine özel hastanelerle ilgili yaptığı planlamalara yönelik eleştiriler damgasını vurdu. Muayene farkı ücretine yönelik eleştirileri doğru bulmayan Akdağ, vatandaşın korunması gerektiğini belirterek, "Hekimin bu kadar eksik olduğu bir yerde, özel sektör çok büyük ücretler vererek hekimleri transfer ederse, bunun karşılığını da vatandaştan talep ederse, böyle bir şeyin altından nasıl kalkacağız? Tabii ki bir kısıtlama getirmek zorundayız" dedi.

SAĞLIK HERKESE İSE
Akdağ, özel hastanelerin binalarında "Herkese sağlık" diye yazdığını hatırlatarak, "Eğer böyle yaklaşıyorlarsa, 'Parası olan gelsin' diye yazsınlar bitsin o zaman" eleştirisi yaptı. Özelden hizmet alımını belli bir planlamada tutmaya çalıştıklarını anlatan Akdağ, özel sektör rolünün yüzde 25-30'u geçmemesi kanaatinde olduğunu söyledi.

Bu haber toplam 1422 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri