Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bakan Ergin'den Hanefi Avcı uyarısı

30.09.2010 17:13
Adalet Bakanı Avcı'nın tutuklanmasıyla ilgili soruşturmanın sürdüğünü, konuya ihtiyatlı yaklaşılması gerektiğini söyledi

Adalet Bakanı Avcı'nın tutuklanmasıyla ilgili soruşturmanın sürdüğünü, konuya ihtiyatlı yaklaşılması gerektiğini söyledi

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ''Hanefi Avcı ile ilgili bakanlık soruşturmasında belli bir mesafe aldık. Avcı'nın müşteki sıfatıyla ifadesine başvuracağız'' dedi.

Ergin, Şaşmaz Açık Cezaevinde, tutuklu ve hükümlülerin yaptığı ürünlerin satıldığı mağazanın açılışının ardından gazetecilerle yemek yedi.

Bir gazetecinin Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın tutuklanmasıyla ilgili soru üzerine Ergin, soruşturma sürecinin devam ettiğine işaret ederek, ''İhtiyatlı yaklaşmak lazım, beklemek lazım'' diye konuştu.

Avcı'nın yazdığı kitap yüzünden tutuklandığı yönünde yorumlar bulunduğunun anımsatılması üzerine de Ergin, bu yorumun Avcı hakkındaki iddialardan sadece bir tanesi olduğuna işaret ederek, başka iddia ve yorumlar bulunduğunu vurguladı.

Bir gazetecinin Avcı hakkında yazdığı kitap nedeniyle Adalet Bakanlığının da açmış olduğu soruşturmayı anımsatması üzerine Ergin, ''Bakanlık soruşturmasında belli bir mesafe aldık. Avcı'nın müşteki sıfatıyla ifadesine başvuracağız'' dedi.

Ergin: Teftiş kuruluna dinleme yetkisi yok

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Şaşmaz Açık Cezaevinde tutuklu ve hükümlülerin yaptığı ürünlerin satış mağazasının açılışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ergin 'Teftiş Kurulu müfettişlerine dinleme yetkisi yok' dedi

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ''Teftiş Kurulu müfettişleri soruşturmalarında doğrudan dinleme yapamayacak, mahkemeden karar çıkması gerekecek'' dedi.

Bakan Ergin, Şaşmaz Açık Cezaevinde tutuklu ve hükümlülerin yaptığı ürünlerin satış mağazasının açılışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, HSYK kanun tasarısı ön taslağında Teftiş Kurulu müfettişlerine dinleme yetkisi verildiği yönünde hükümler yer aldığını anımsatması üzerine Ergin, bu değerlendirmelerin doğru olmadığını belirterek, kurula bağlı olarak çalışacak müfettişlerin adli soruşturma yapacaklarını, bu soruşturmaları yapanların da doğrudan dinleme kararı vermeyeceklerini söyledi. Ergin, şöyle konuştu:

''Teftiş Kurulu müfettişleri soruşturmalarında doğrudan dinleme yapamayacak, mahkemeden karar çıkması gerekecek. Mahkeme uygun görürse dinleme izni verecek. Anayasa Mahkemesinin iç tüzüğünde mahkeme atamış olduğu soruşturmacıya bu yetkileri veriyor.

Yargıtay kanununun 46. maddesinde de kendi içinde yaptığı soruşturmada, soruşturmacıya adli soruşturma yaptığı için bu yetkiyi veriyor. Bakanlıkla yetkisi tamamen kopartılmış, kurula bağlı olarak çalışan müfettişler adli soruşturma yapacakları için kararı da mahkemeden alacakları için bizim açımızdan bir problem yok.

Bir anormallik olmadığı kanısındayım. Süreç içerisinde de gelen değerlendirmeleri alacağımızı söylemiştik. Bütün bunları 10 gün sonra da değerlendireceğiz.''

Daha önce Teftiş Kurulu müfettişlerinin yönetmelik uyarınca dinleme yapmalarının doğru olmadığı yönünde bir karar verdiğinin anımsatılması üzerine de Ergin, ''Danıştayın vermiş olduğu yürütmeyi durdurma ve iptal kararı, 'bu yönetmelikle olmasın, yasal dayanağı olsun' şeklindeydi. Şimdi yasal dayanak sağlanıyor.

Geçmişten gelen uygulamalara bakıldığında müfettişlerin bu yetkisinin bulunduğu kabul edilmişti ama Danıştayın son kararı doğrultusunda kanuna bu yazılmak suretiyle Danıştayın talebi de yerine getirilmiş oldu'' diye konuştu.

Bakan Ergin, bugün bir gazetede Irak'ın kuzeyi ile Türkiye arasında tampon bölge kurulması yönünde haberlerin yer aldığının anımsatılması üzerine de kulaktan dolma, teyit edilmemiş bilgileri değerlendirmenin doğru olmayacağını söyledi.

Ergin, ''Bu ülkede bir sorun var. Bu sorunu çözmek için devletin bütün birimleri iyi niyetli bir gayret içerisinde.

Bu problemin küçültülmesi ve ortadan kaldırılması amaçlanmış durumda ve bunun için de elden gelen gayretler, şartların gerektirdiği mücadele her anlamda yürütülüyor, yürütülmeye devam edecek'' dedi.

Ergin, HSYK üyeliğine Adalet Bakanlığı bürokratlarından aday çıkıp çıkmayacağının sorulması üzerine de Bakanlığın kimseye bu hakkınızı kullanmayın deme yetkisi bulunmadığını söyledi

Bu haber toplam 1144 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri