Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bakan Yıldırım: Kaçırılan gemilerimizi izliyoruz

20 Kasım 2008 / 09:01
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, korsanlar tarafından kaçırılan iki Türk gemisinin kurulan özel sistem ile sürekli izlendiğini söyledi.
Korsanların aldıkları fidyelerle çok güçlü hale geldiğini ve halen sigorta şirketleri ile pazarlık yaptıklarını ifade eden Yıldırım, Uluslararası Gemicilik Örgütü’nün üye ülkeleri acil toplantıya çağırdığını söyledi.

Ulaştırma Bakanlığı’nın bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Ulaştırma Bakanı Yıldırım, bütçe görüşmelerinin sonunda yaptığı konuşmada, aralarında iki Türk gemisinin de bulunduğu korsanlar tarafından kaçırma olayına ilişkin açıklamalarda bulundu. Korsanlık faaliyetinin “21’inci yüzyılın başbelası bir iş” olduğunu söyleyen Yıldırım, sadece Aden Körfezi’nde, Kızıldeniz çıkışında değil, Hint Okyanusu’nda, Çin Denizi’nde de korsanlık faaliyeti olduğunu anlattı.

Korsanlığın çok yaygın olduğunu kaydeden Yıldırım, şöyle konuştu:
“Esasında bunlar çok yaygın yapılıyor. Bizim iki gemimiz kaçırıldığı zaman gündemimizde çok yoğun yer almaya başladı. Bir yıldan beri 200’ün üzerinde böyle korsanlar tarafından kaçırılan gemi var. Çok donanımlılar. Merkezi otorite yok. Gemilerden de çok büyük miktarda fidyeler alıyorlar ve çok güçlü hale geldiler.”


GEMİCİLİK ÖRGÜTÜ TOPLANIYORKorsanlığın küresel bir sorun olduğuna işaret eden Yıldırım, “Uluslararası Gemicilik Örgütü bu konuda üye ülkeleri acil toplantıya çağırdı. Biz de diplomatik yollardan gerekeni yapıyoruz” dedi.

NATO’nun ortak bir gücü olmasına rağmen her zaman sonuç alamadıklarını söyleyen Yıldırım, “Gemilerimizin personeli iyi durumda, Somali’nin 6 mil açıklarında demirli. Şu anda sigorta şirketleri ile korsanlar görüşmelerini sürdürüyorlar. Ama biz bunlardan her gün haber alabiliyoruz kurduğumuz bir otomatik izleme sistemi vasıtasıyla. Gelişmeleri de takip ediyoruz” diye konuştu.

Bu haber toplam 1818 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri