Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bakana tepki gösterdiler

09 Eylül 2008 / 15:33
Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in bazı gazetelere yansıyan "Ergenekon Savcısı hakkında inceleme" açıklamalarına sert tepki geldi.
Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Ergenekon Soruşturmasını yürüten savcılara yönelik yaptığı açıklamalarda çelişkili ifadelerde bulunmuştu.

Şahin bazı gazetelere "rutin inceleme" derken, bazı gazetelere "müfettişler soruşturuyor" açıklaması yapmıştı.

ŞEMDİNLİ SAVCISI GİBİ KAYBETMEYELİM

Boğaziçi Avukatlar Derneği, Bakan Şahin'e sert tepki gösterdiler.

İşte o açıklama:

"Adalet Bakanımız Sayın Mehmet Ali Şahin tarafından Ergenekon Soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı hakkında inceleme başlatıldığı açıklanmıştır.

Ergenekon soruşturması ülkenin demokratikleşmesi adına büyük bir kilometre taşı olup, vatanperverliğin gerçekliği turnusol kağıdı gibi ergenekon davasıyla ortaya çıkacaktır. Vesayet rejiminden kurtulamayan Türkiye ; Şemdinli davasının Savcısı Ferhat Sarıkaya'yı kaybetmesi gibi Zekeriya Özü kaybetmesine izin vermemelidir. Yapılan hatadan bir an evvel dönülmesi gerekmektedir. Savcının yetkilerini kullanmasında yasal olmayan hiç bir işlem bulunmadığı gibi aksine yasal engeller nedeniyle görevini yeterince yerine getirememektedir.

Şikayet müessesesi, gerçek hukuk ihlallerini engellemek yerine, ciddiyet ve sorumluluk içinde görevini yerine getiren Savcılarımızı yıldırıp cesaretini kıran “Demoklasin Kılıcı” gibi kulanılmamalıdır.

Anayasa'da tarif edilen Hukukun Üstünlüğü ve Eşitlik ilkelerine inanmış hukukçular olarak, Ergenekon soruşturması ve davasının hiçbir engele ve sindirmeye maruz bırakılmadan sonuna kadar götürülmesi gerektiğine inanıyoruz."
Kaynak:
Bu haber toplam 854 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri