Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bakanlar Kurulu'nda ağırlıklı gündem

29.06.2009 17:42
Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ele alınan konularla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yapan Cemil Çiçek AB ile ilişkilerde 2009 sonuna kadar önemli bir mesafe katedeceklerini açıkladı. Kredi kartı ve dieğr ekonomik düzenlemelerin konuşulduğunu ifade etti.

Çiçek şöyle konuştu:

Vatandaşın hizmetlerin alınmasında her zaman bürokrasi kırtasiye alay konusu olmuştur. Yapılan çalışmada bu burokrasinin azaltılması ve işlemlerin basitleştirilmesi yönünde adımlar atıldı. 72 hizmete yetki devri yapılıyor. 46 yetki merkezden taşraya veriliyor.

yine vatandaşlar bakımından son derece önemli olan bir yere müracatta sabıka kaydından tutun bir seri belge istiyor. 420 belge uygulamadan kaldırılıyor... Bazı işlemlerde belge yerine sadece kimlik numarası yeterli olacak.

215 hizmette noter onayı kalkmaktadır.

sabıka kaydı istenmesine düzenlemeler geitirliyor. Vatandaş yılda 15 milyon sabıka kaydı alıyor. Sadece kimlikle bu bilgiler internetten alınabiliecek.

Bakanlar kurulunda bugün meclis tatitli nedeniyle 15 günde bir yapılması görüşüldü...

Askerlerin sivil mahkemede yargılanmalarına ilişkin soruya Hükümet bir tasarı hazırlarken hukuka uygunluğunu dikkate alarak hazırlar.  Meclis'te ilgili tasarı görüşülmüş ve onaylanmıştır. Bu tasarı ile ilgili konu artık Cumhurbaşkanı'nın konusudur. Anayasa Mahkemesi'ne gidilebilir veya gidilmez bu da ilgili kurumların işidir.

Genelkurmay Başkanı'nın İrtica ile Eylem Planı'na 'bir kağıt parçası' şeklinde tanımlaması ve CHP liderinin 'Askerden elinizi çekiniz' sözleri üzerinden hükümet ile askeri kesim açısından konuya bakışta fark varmı sorusuna

Türkiye konuları uzun süre tartışır ama bir türlü durmasını bilmez. Konu hakkında konuşulmadık bir yönü kalmadı. Açıkoturumlardan meydanlara köşe yazarlarına kadar her kesim tartışmıştır. Konunun yeterince ele alındığını düşünüyorum. Konu hakkında son sözü söyleycek yargı makamlarıdır. Bu konuda ilave birşey söylemeye gerek görmüyorum.

12 Eylül darbesini yapanların yargılanmasına ilişkin hükümetin görüşü nedir. Darbecilerin isimlerinin okul ve kurumlara verildi bu konu hükümette gündeme alındımı  sorusuna Bakanlar Kurulu toplantısında gündem farklıdır. Bu konular öncelikle partilerin görüşleridir. Partilerde görüşülen konu bakanlar kurulunda görüşülmez.

Bu haber toplam 1248 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri