Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bakanlar Kurulu İlk Toplantısını Yaptı

04.05.2009 17:11
Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek toplantıda görüşülen konularla ilgili açıklama yaptı. Çiçek, teröre karşı yeni bir birim kurulacağını açıkladı.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonra erdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina'da yapılan toplantı yaklaşık 2 saat 45 dakika sürdü.

Toplantı sonrası Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek bir açıklama yaptı. Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısında, terörle birimlerinin uygulamalarına yardımcı olmak açısından bir müsteşarlığın kurulmasına ilişkin kanun tasarısını imzaya açtıklarını, bu ay içinde yürürlüğe koyup, kurumsal yapıyı oluşturmuş olmayı ümit ettiklerini bildirdi.

"60'ıncı Cumhuriyet Hükümeti'nin 26'ıncı Bakanlar Kurulu toplantısını yaptık. Toplantıda sınır ticareti konusunun yeniden düzenlenmesi ele alındı.

TERÖRE KARŞI YENİ MÜSTEŞARLIK

Terörle mücadele yeni kurumsal yapı konusu ele alındı. Bu konuda ilgili birimlere yardımcı olması amacılığıyla bir müsteşarlık kurulmasına karar verildi. Uygulamanın yanı sıra strateciyi belirleyecek ve bu yönde bilimsel çalışma yapacak. Sayısız faydaları olacağını düşünülüyoruz. İmzaya açıldı. Bir ay içinde kurulması bekleniyor. Bu müsteşarlık İçişleri Bakanlığı bünyesinde olacak. Müsteşarlık kurulmasına ilişkin bugün ilgili bakan bugün açıklama yapacak.

Meclis tatile girmeden önce hangi yasaların öncelikli olacağına karar vereceğiz. Sınırdaki mayınların temizlenmesi konusunda bir tasarı Mecliss'te görüşülüyor. Umarım bir an önce çıkar. Konu önemli bir konudur.

ÖCALAN'IN AMALİYAT EDİLDİĞİ İDDİASI

Kanunda hükümlülere yönelik tedavilerin nasıl yapıldığı bellidir. Terörist Abdullah Öcalan'ın sağlık durumu Bakanlar Kurulu'nda konuşulmadı. Böyle bir bilgi bize gelmedi.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KONUSU

Anayasa değişikliği konusu işi bir hükümet işi değildir. Anayasa değişikliği TBMM tarafından hazırlanır ve oylamaya sunulur.

Toplumda bir Anayasa değişikliği beklentisi var. Bunu hükümetin dikkate almaması kaçınılmaz. Sürekli bunu askıda tutmanın bir anlamı yok. yapılamıyorsa da bunun nedenleri ortaya koyulmalıdır.

AK Parti bir Anayasa çalışması yapmaktadır. Ama hükümetimizin böyle bir çalışması yok. Bu akşam AK Parti MYK toplantısında gündeme gelebilir."

Bu haber toplam 960 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri