Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bakanlara ne dediler?

25 Temmuz 2008 / 15:10
TMOBB Çevre Mühendisleri Odası, İçişleri, Sağlık ile Çevre ve Orman Bakanların birlikte 'su' açıklamasını yorumladılar.
TMOBB Çevre Mühendisleri tarafından, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun şebeke suyu konusunda dün gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısına ilişkin bir açıklama yapıldı. Bakanların su yönetimi sorununa dair, politika ve proje üretme anlamında hiçbir çözüm sunmadığının ifade edildiği açıklamada, “Türkiye'nin dört bir yanından kuraklık, boş barajlar, ağır metalli sular, sağlıksız içme suları, içme suyundan kaynaklı çevre ve halk sağlığı sorunları haberleri gelirken bakanlar hala, 'her şey yolunda' ve 'tasarruf yapın' diyerek, 'Ayşe Teyze' tavsiyelerinde bulundu" denildi.


Su sorunun faturasının, yine halka çıkarıldığı ve çözümün sadece tasarruf tedbirlerine sıkıştırıldığının altı çizilen açıklamada şunlar kaydedildi:
“Sudan ve su yönetiminden sorumlu bu üç bakan sanki bu ülkede yaşamıyorlar. Sonuç olarak, sorumlu bakanlar, ülkesinin, kentlerinin, toplumun sorunlarından bir haber, sorumluluklarını başkalarına havale ederek üç maymunu oynamıştır.

Bilmiyorlar, duymuyorlar, görmüyorlar.
Sorumlu, üç bakana sesleniyoruz. Bizler biliyoruz, duyuyoruz ve görüyoruz! Bu ülkenin, siyasilerin kayıtsızlıkları, halktan gerçekleri saklama alışkanlığı, yanlış politikaları, hatalı yatırımları, kamu kaynaklarını boşa harcamaları ve iş bilmezlikleri ile yıllardır birikerek bugünlere gelen önemli bir su yönetimi ve altyapı sorunu olduğunu biliyoruz ve bu soruna kayıtsız kalamıyoruz. Sağlıklı içme suyuna erişim sorunu bugün, kentlerimizin en önemli ve acil meselesi halini almışken dün yapılan toplantıda sayın bakanlar, tam bir partizanlıkla, 'ele geçirilmesi ve kazanılması gereken' bir kent yönetimi eleştirilerinin odağına yerleştirmişler ama bu arada Ankara'da Kızılırmak suyu ile yaşanan tartışmaları, İstanbul'da Melen suyu ile gündeme gelen içme suyunun içilebilirliği konularını göz ardı edivermişlerdi.”


Açıklamada, bakanlardan, kamuoyunun öncelikli beklentisi olan, Türkiye genelinde içme suyunda kirlilik sorunu yaşayan 12 kentin, nereleri olduğuna açıklık getirilmesi istendi ve “Aksi durumda, Sayın Bakanların “elinizi sabunla yıkayın” önerilerine dahi şüphe ile bakılacaktır” denildi.
Kaynak:
Bu haber toplam 782 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri