Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bakın BM okulu neden vurulmuş!

11 Ocak 2009 / 19:17
İsrail ordu yetkililerine göre geçen salı günü Gazze'nin kuzeyinde BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'na ait bir okulun havan mermisiyle vurularak büyük can kaybının yaşandığı olayın sorumlusu "teknik arıza."
Haaretz gazetesinin haberinde, olayla ilgili yürütülen ön soruşturma sonunda bina yakınlarındaki bahçeye fırlatılan havan mermilerinden birinin, hedefinden 30 metre şaşarak okulu vurduğunun belirlendiği bildirildi.

Hamas saldırıda 42 kişinin öldüğünü ve onlarca kişinin yaralandığını açıklamış, üst düzeyli İsrailli subaylar ise can kayıplarıyla ilgili sayının kuşkulu olduğunu, Hamas'ın ölü sayısını abarttığını öne sürmüştü.

İsrail harekatında bölgeden sorumlu paraşütçü tugayı tarafından yürütülen soruşturmaya göre, ordu tarafından kullanılan ve roketlerin fırlatıldığı noktaları duyarlılıkla saptayan yer belirleme sistemi, BM binasının avlusuna komşu bir bahçeden bir kassam roketi fırlatıldığını saptamış.

İsrail askerlerinin roketin fırlatıldığı yere bir "akıllı" füze göndermek istediklerini, ama bir teknik arıza yüzünden füzenin atılamadığını belirten Haaretz'e göre bunun üzerine İsrailli komutanlar, kassam roketi fırlatan ekibe isabet güçlerini artırmak için, üzerlerine uydu güdümlü "küresel yer belirleme sistemleri" (GPS) yerleştirilmiş havan mermileri fırlatmayı kararlaştırdı. Gazete, "Ancak GPS aygıtları 30 metre hata payıyla çalıştığından, fırlatılan üç mermiden biri hedefinden saparak Birleşmiş Milletler Filistinli Göçmenlere Yardım Ajansı'na ait binaya isabet etti" ifadesine yer verdi.

Diğer iki merminin ise hedef alınan bahçeye isabet ederek Hamas'ın askeri kanadına mensup ve büyük olasılıkla roketi fırlatan ekipten iki militanı öldürdüğü kaydedildi.AA

habervaktim


Bu haber toplam 906 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri