Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baklavacılar da okullu olacak!

10 Aralık 2008 / 17:36
Baklava ve tatlı sektörüne nitelikli iş gücü sağlamak amacıyla BAKTAD ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü bir protokol imzaladı.

Baklava ve tatlı sektörüne nitelikli iş gücü sağlamak amacıyla Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle, Bahçelievler Siyavuşpaşa Anadolu Meslek ve Meslek Lisesi bünyesinde Baklavacılık ve Tatlıcılık Bölümü açıldı.

BAKTAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzaladıkları protokol çerçevesinde, Bahçelievler Siyavuşpaşa Anadolu Meslek ve Meslek Lisesi Unlu Mamuller Bölümü içine Baklavacılık ve Tatlıcılık Bölümü'nü de eklediklerini söyledi.

Dernek olarak yeni açılan bölüm eğitimlerinin uygulamalı olarak gerçekleştirilebilmesi için imalathane yaptırdıklarını ve usta öğretici sağladıklarını belirten Yıldırım, artık bu liseden mezun olacak öğrencilerin unlu mamullerin yanı sıra baklavacılığı da öğreneceklerini ifade etti.

Yıldırım, öğrencilerin usta öğretici sayesinde baklavacılıkta uzman olarak yetişeceklerine inandıklarını dile getirdi.

''Bizim mesleğimiz bir el sanatı. Hala bu sanatın bir makinesi icat edilemedi. Yufka elle açılıyor, baklava elle döşeniyor, elle dilimleniyor'' diyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sektörün en büyük sıkıntısı, çırak bulamamak. İlköğretimin 8 yıla çıkması nedeniyle yetiştirecek çırak bulamıyoruz. Bu meslek el sanatı olduğu için küçükken başlanması gerekiyor. 18-19 yaşında bir kişi bu mesleğe başladığında istediğimiz vasıflarda işi öğrenemiyor. El yatkınlığı olmuyor. Bu da bizim için ciddi bir sıkıntı oluyor. Bizim yetiştirdiğimiz çıraklar eğitim görmedikleri için mikrop, sağlık, hijyen nedir bilmiyorlar. Bunları öğretene kadar çok büyük sıkıntı çekiyoruz. Bu problem sektörün tamamına sirayet ediyor. Gelişmesini yavaşlatıyor, araştırma geliştirme olmuyor.''

Baklavacılık ve Tatlıcılık Bölümü'nde eğitim alan öğrencilerin daha bilinçli yetişeceklerini vurgulayan Yıldırım, ''Ustamız, öğrencileri en iyi şekilde yetiştirecek, daha sonra stajlarını bizim imalathanelerimizde yapacaklar. Dolayısıyla liseyi bitirdiklerinde, mesleki anlamda yetişmiş olarak mezun olacaklar'' dedi.

-''BAYAN BAKLAVA USTALARI SEKTÖRE KALİTE GETİRİR''-

Lisede ağırlıklı olarak kız öğrencilerin eğitim gördüğünü ifade eden Yıldırım, bayan baklava ustalarının sektöre kalite getireceğine inandıklarını belirtti.

Bayanların, daha düzenli ve titiz çalıştıklarını anlatan Yıldırım, ''Mesleğimiz güç isteyen bir meslek. Bayan baklava ustaları sürekli olarak hamur açmasa bile, idareci ve yönetici pozisyonunda çalışabilirler'' diye konuştu.

Lisede 106 öğrencinin baklava yapımını öğrenmeye başladıklarını söyleyen Yıldırım, ''İmalathanede, baklava yapılması için gereken her şey mevcut. Öğrenciler burada hamur nasıl yoğrulur, açılan yufkalar tepsiye nasıl dizilir, bülbül yuvası nasıl sarılır, şöbiyet nasıl dizilir, yağın ısısı nasıl olmalı gibi bilgileri öğrenecek. Şimdiden bayram siparişleri alınmaya başlandı. Bu da okulun döner sermayesine ciddi katkılar sağlayacak'' dedi.

Milli tatlı baklavanın artık okullu olduğunu dile getiren Yıldırım, ''Türk mutfak kültüründe çok önemli bir yeri olan baklavanın, sektör olarak geleceği garanti altına alınmış oldu. Bu bizim sektörümüzün daha da ileri gitmesini sağlayacak. Çünkü yetişmiş, kaliteli personelimiz olacak'' şeklinde konuştu.


AA

Kaynak:
Bu haber toplam 934 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri