Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bakü'den Türkiye'ye İsrail Golü

11.02.2010 12:13
Türk-Ermeni yakınlaşması nedeniyle Türkiye'ye tepkili olan Azerbaycan, önce gaz fiyatını yükseltti şimdi de İsrail ile vizeleri kaldırıyor. İşte Bakü'nün tehlikeli oyunu...

Azerbaycan, Türk-Ermeni yakınlaşması nedeniyle Türkiye'ye kızgın olabilir. Bunu çeşitli davranışlarıyla ve sözleriyle de net bir biçimde ortaya koyuyor zaten. Ancak, Azeri lider İlham Aliyev de dahil, tüm Azeriler biliyor ki Türkiye: Karabağ sorunu çözülmeden yani Ermenistan'ın Yukarı Karabağ işgali bitmeden, Ankara bu ülke ile sınırları açmayacağı gibi bu ülkeyi hiçbir ticari projeye dahil etmeyecek.


Hem Erdoğan hem de Davutoğlu, Azerbaycan'ı ziyaret ederek Bakü Meclis'inde bunun garantisini verdi. Bu kararlılığa rağmen, Bakü'nün Türkiye'yi ticari ve siyasi anlamda zor duruma düşürme çabasının altında başka şeyler de aranabilir. Her ne kadar Azerbaycan'la ilişkiler pürüzsüz görünse de, Aliyev yönetiminin Türkiye'ye bakış açısının 'sevgi dolu' olduğunu söylemek zor. Bunu da ilk fırsatta ortaya koymaktan çekinmiyor Aliyev.


Ermenistan'la sorunları çözme girişiminden sonra Aliyev, petrol ve gaz kartı ile de Ankara'yı tehdit etmeyi sürdürdü ve doğalgazın fiyatını ikiye katlayan bir düzenlemeye gitti.


Türkiye'nin, tüm garantilerine, Azerbaycan'ı, Ermenistan için harcamayacağı taahhütlerine rağmen, Aliyev yeni bir girişimle, İsrail'i Türkiye'nin burnunun dibine sokmaya çalışıyor. Bakü yönetimi, İsrail ile vizeleri kaldırma hazırlığı yapıyor. Aynı Azerbaycan, geçtiğimiz günlerde Türkiye ile imzalanması planlanan vize kaldırma anlaşmasına son dakikada taş koydu. Hem de 'teknik sebepler' gibi saçmasapan bir bahaneyle.


Azerbaycan'ın, Türkiye'yi zor durumda bırakmayı amaçlayan çabası uzun vadede Türkiye'ye zarar vermez ancak bir bumerang misali uzun vadede Bakü'yü vurur. Her ne kadar Azerbaycan'ın Rusya ile ilişkileri şimdilik iyi olsa da yarın ne olacağı belli olmaz. Önümüzde bir Gürcistan örneği var. Gürcistan'ın da bir dönem Rusya ile ilişkileri iyiydi. Ne zaman ki Gürcistan rotasını Batı'ya çevirdi ve NATO'ya üye olmaya niyet etti işte o vakit kıyamet tepesinde koptu. Abhazya ve Güney Osetya hop diye bağımsızlığını ilan etti ardından da bu bölgelere müdahale eden Gürcistan'a bomba yağdı. Rusya iki günde Gürcistan'ı dümdüz etti. Hem havadan hem de karadan bu ülkeye ölüm yağdı.


Tablo buyken, Azerbaycan'ın sırtını Rusya'ya yaslayıp Türkiye'ye nanik yapması çok saçma. Hele hele İsrail ile vizeleri kaldırıp Türkiye'ye 'gözdağı' vermeye çalışması hepsinden saçma. Yarın Alivey gidip de yerine Batı yanlısı bir yönetim geldiğinde ve Rusya'ya burun kıvırdığında, Bakü'nün 'Rus yumruğu'ndan kaçıp sığınacağı tek liman Türkiye'dir.
Şu aşamada, Bakü'nün daha makul olup, Türkiye'ye güvenmesi, bekle-gör ile Türk-Ermeni diyalogunun varacağı noktayı izlemesi Azerbaycan'ın yararına görünüyor.


İSRAİLLİ BAKAN AZERBAYCAN'DA TÜRKİYE'Yİ ELEŞTİRDİ


İsrail ile vizeleri kaldırmanın ötesine geçen Azerbaycan, İsrailli şahin bakanın Bakü'den Türkiye'yi sözlü bombardımanına da izin verdi.

İşte o haber:

"Şahin" politikalarıyla Ankara ile kriz yaşanmasına neden olan Lieberman, gerçekleştirdiği Azerbaycan ziyareti sırasında Türkiye-İsrail ilişkilerini değerlendirdi.


Lieberman, Azerbaycan'ın Lider televizyon kanalına yaptığı açıklamada, "İsrail askeri kuvvetlerinin soykırım suçlusu olduğunu söylemek, vatandaşlarımızı korumak için yapılan operasyonlara insanlık suçu demek (...) Bu ciddi İsrail karşıtı tutum her hafta tekrarlanamaz" dedi.
"Türkiye'nin dış politikasında son vizyon değişikliğinin beklenmedik olduğunu ve tam anlaşılmadığını" söyleyen Lieberman, ilişkilerin eski yüksek güven düzeyinde muhafazası için elinden geleni yapacağını belirtti."

(Analiz/Aktifhaber)

Bu haber toplam 1506 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri