Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Balık sezonu başladı

01.09.2009 12:28
Balık avı sezonunun başlamasıyla denize açılan balıkçılar, ilk avlarını gerçekleştirdi. Sezonun ilk avı arzu edildiği gibi geçmezken balıkçılar ağları boş döndü. Sevindirici haber Trabzon'dan geldi.

Kumkapı, Sarıyer, Rumeli Feneri ve Mimarsinan gibi balıkçı barınaklarından akşam saatlerinde Karadeniz ve Marmara Denizi'ne açılan balıkçılar, sezonun ilk avının ardından sabahın erken saatlerinde Kumkapı'daki balık haline gelmeye başladı. Çok sayıda esnaf da hale gelerek ilk getirilen balıkları satın aldı.

Karadeniz'e açılan balıkçıların olumsuz hava koşulları nedeniyle ağ atamadan geri döndüğü öğrenilirken, Marmara Denizi'ne çıkan balıkçılar ise az miktarda sardalya ve istavrit ile barınaklara döndü.

Sezonun ilk avından memnun dönmeyen balıkçılar, ilerleyen günlerde balığın bol çıkmasını beklediklerini söyledi.

TRABZON'DA BALIK AVI YASAĞININ BİTMESİYLE ''VİRA BİSMİLLAH'' DİYEN BALIKÇILAR, AĞLARININ İSTAVRİT VE PALAMUT İLE DOLMASINDAN DOLAYI SEZONA MUTLU BAŞLADI

 

Av yasağının sone ermesiyle gece denize açılan Karadenizli balıkçılar, palamut ve istavrit ile dolu ağlarla kıyaya dönünce, sezona mutlu başladı.

 

Gece saat 12.00'den itibaren av yasağının kalkması ile teknelerine binerek, yeni sezona 'merhaba' diyen Trabzonlu balıkçıları, geçmiş yıllarda neredeyse yok denecek kadar az olan istavrit ve palamudun bu sezon çok daha fazla olması sevindirdi.

Teknesiyle çıktığı balık avından bol palamut ile Vedat Akgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçmiş yıllara oranla gözle görülür derecede bir artış yaşandığını söyledi.

Özellikle palamudun çok olmasından dolayı yüzlerinin güldüğünü söyleyen Akgün, şöyle devam etti:

''Biz sadece bir ağ attık ve neredeyse 100 adet palamut vurdu. Geçmiş yılları herkes bilir, neredeyse palamut yok denecek kadar azdı. Bu seneki verim bu şekilde giderse, hem vatandaş ucuz balık yer, hemde biz para kazanırız. Fiyat olarak şuan ne olacak bilmiyoruz. Ancak bildiğimiz bir şey var, o da bu sene geçen yıllardan daha farklı olacak. Şuanda zaten balıklarda onu gösteriyor.''

-İSTAVRİTTEKİ BOLLUK ŞAŞIRTTI-

Sabahın erken saatlerinde Trabzon Balık Hali'ne giren sezonun ilk balıkları, alıcılarını da yine aynı hızla buldu.

Burada işletme sahibi olan Recep Denizer, düne kadar sezona nasıl gireceklerini bilmediklerini, ancak gördükleri manzara karşısında çok sevindiklerini belirtti.

Av yasağının faydalı geçtiğine inandıklarını ifade eden Denizer, şöyle devam etti:

''Aldığımız bilgiye göre Samsun, Sinop ve Ordu'da da istavrit ve palamut iyi derecede çıkıyor. Özellikle istavritte inanılmaz bir yoğunluk var ve bu bizi şaşırttı. Biz güzel bir sezon geçireceğimizi sanıyoruz. Geçen sene ve daha önceki seneleri kıyaslamak zaten mümkün değil. Balıklarda toptan fiyatlar ise palamut şuanda 4 ile 5 lira arasında, istavritin kasası ise 40 lira civarında satışa sunuldu.''

Kaynak:
Bu haber toplam 3130 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri