Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çarşaf-Sakal Planı-ÖZET

21.01.2010 00:00
Birinci Ordu Komutanı Çetin Doğan cuntasının 2003 yılındaki iddia edilen ‘Çarşaf’ ve ‘Sakal’ kodlu darbe planlarında özetle ne var:

FATİH CAMİİ BOMBALANACAKTI

2003 tarihli Çarşaf ve Sakal kodlu eylem planlarına göre, darbe ortamı yaratmak amacıyla Fatih ve Beyazıt camilerinde cuma günü bombalı saldırı düzenlenecekti

FATİH’E DOKUZ KİŞİLİK ÖZEL TİM

Jandarma Yüzbaşı H.T. komutasındaki dokuz kişilik eylem timi, cep telefonu düzenekli patlayıcıyı cemaate en yakın ayakkabılığa yerleştirecek ve cuma namazının farzının kılınmasının ardından düğmeye basılacaktı. Bölgedeki ajanlar da provokasyon amacıyla harekete geçecekti.

 

EZAN ÖNCESİ KAN DÖKÜLECEKTİ

Beyazıt Camii’ne yönelik Sakal Eylem Planı’na göre tahrip düzeneği, bir çantaya yerleştirilecek ve şadırvanda unutulmuş görüntüsü ile bırakılacaktı. Jandarma Binbaşı H.Ö. komutasındaki tim, bombayı yine cuma günü, ezandan 10 dakika önce patlatacaktı. Eylemde özellikle yaralı sayısının fazla olması isteniyor.

 

Çarşaf Planı’na göre, patlama sonrası oluşacak panik havası iki kamera ile görüntülenecek, avluda toplanacak öfkeli kalabalığın da caddeye taşması sağlanacaktı. Ayrıca operasyonda kiralık araç kullanılması ve kiralamada gerçek isimle kayıt yapılmaması isteniyor…

Bu haber toplam 2296 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri