Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öz, 11 ay önce TSK'ya sormuş!

27.01.2010 13:27
Ergenekon savcılarının, emekli Albay Levent Göktaş'ın ofisinden çıkan 51 no'lu DVD'de yer alan 'Balyoz' planını Genelkurmay'a 11 ay önce sorduğu ve "Devlet sırrıdır" cevabı aldığı ortaya çıktı.

Ergenekon sanığı Göktaş'ın ofisindeki aramada bulunan DVD, 8 Ocak 2OO9'da İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde açıldı. 27 Ocak'ta polis, kopyasını alıp DVD'yi Genelkurmay'a göndererek, içeriğinde "devlet sırrına karşı suçlar olup olmadığının bildirilmesini istedi.

Genelkurmay "GİZLİ" dedi
Genelkurmay, DVD ile ilgili 8 sayfalık raporunu 2 Nisan'da İstanbul'a gönderdi. Raporda, 'Balyoz Harekat Planı' için "Gizliliği kalkmamıştır" denilerek, "DVD içinde 'ALEV, ATAK, BALYOZ ve YARASA Hrk. Pln. ları vardır. Çok gizlidir" ifadelerine yer verildi. Ayrıca 'Balyoz Planı'ndaki bilgilerin 'devlet sırrı' ve 'çok gizli' olduğu belirtildi.

BALYOZ'U HERKES BİLİYORDU
Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın. davada yargılanan emekli Albay Mustafa Levent Göktaş'ın ofisinden çıkan 51 no'lu DVD içindeki Balyoz Harekat Planı'ndaki bilgilerle ilgili olarak Genelkurmay Askeri Başsavcılığı'ndan ayrıntılı bilgi istediği ortaya çıktı. Ergenekon soruşturması kapsamında Göktaş'ın ofisinden çıkan ve içinde söz konusu DVD'nin bulunduğu mühürlü torba 8 Ocak 2009'da İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde açıldı. Bir hafta sonra İstanbul Cumhuriyet Savcısı Murat Yönder, İstanbul TEM Şubesi'ne yazılı talimat vererek DVD'in kopyasının alınmasını, ardından adli emanete alınmak üzere orijinalinin ivedi olarak gönderilmesini istedi. 27 Ocak'ta polis, bir kopyasını aldıktan sonra DVD'yi savcılığa teslim etti. Bu DVD "2009/77" sıra numarası ile adli emanete alındı. 23 Şubat'ta da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, DVD'yi Genelkurmay Askeri Başsavcılığı'na göndererek, içindeki bilgilerin "devlet sırrına karşı suçlar, casusluk, devletin güvenliğine ilişkin" olup olmadığının ayrıntılı olarak bildirilmesini isledi.

Genelkurmay "gizli" dedi
2 Nisan'da Genelkurmay Askeri Başsavcısı Hakim Albay Yavuz Şentürk DVD ile ilgili hazırlanan inceleme raporunu İstanbul'a gönderdi, inceleme raporunda "Özel Kuvvetler Muhabere Eğitim Kısmı" başlıklı dosya içinde yer alan "Balyoz Harekat Planı" için "gizliliği kalkmamıştır" denilirken, "açıklamalar" kısmında da DVD içinde "ALEV, ATAK, BALYOZ ve YARASA Hrk.pln.ları ve bunlara ait görev bölümü ekleri vardır. Çok gizlidir" ifadelerine yer verildi. Ayrıca Balyoz Harekat Planındaki bilgilerin "devlet sırrı" kapsamında "çok gizli" olduğunu ve bu bilgiler üzerindeki gizliliğin kalkmadığı bildirildi. Askeri savcılık ayrıca, DVD'deki diğer harekat planları "ALEV. ATAK ve YARASA" için de "gizlilik değerlendirmeleri kalkmadı" bilgilendirmesinde bulundu. (Milliyet)

Bu haber toplam 1112 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri