Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Balyoz'daki 2. adam konuştu

22.01.2010 15:15
Plana göre, darbe sonrası oluşturulacak kabinede görev verilecek TBMM eski başkanlarından Hikmet Çetin, plana sert tepki gösterdi.

Taraf gazetesinin ortaya çıkardığı Balyoz Darbe Planı'na her kesimden tepki yağıyor. Plana göre, darbe sonrası oluşturulacak kabinede görev verilecek TBMM eski başkanlarından Hikmet Çetin, plana sert tepki gösterdi.

Demokrasilerde bu tür planların yerinin olmadığına dikkat çeken Çetin, "Ben ihtilallerden büyük zarar görmüş bir kişiyim. Sorunlar demokrasi içinde çözülmesi sağlandığı zaman demokratikleşmiş oluruz. Bu, normal bir durum değil." dedi.

Hikmet Çetin, TBMM'de eski milletvekili Orhan Alp'in cenaze töreninin ardından konuya ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çetin, Balyoz Planı'na göre isminin TOBB Rifat Hisarcıklıoğlu Başbakanlığındaki kabinde Başbakan Yardımcısı olarak geçtiğinin hatırlatılması üzerine, "Benim böyle bir şeyle ilgim yok. Nasıl değerlendireyim? Yani başka isimler de yazılabilirdi. Senin de ismini yazarsa ne diyecektin? Ben Afganistan'daydım o dönemde." diye konuştu.

Çetin, 'Planı nasıl karşıladınız? yönündeki soruya karşılık ise bu tür planları tasvip etmesinin mümkün olmadığını ifade etti. Demokratik ülkelerde her şeyin hukuk çerçevesinde çözülmesi gerektiğine işret eden Çetin, "Ben ihtilallerden büyük zarar görmüş bir kişiyim. Ben her şeyi demokrasi içinde çözülmesine inanan bir insanım. Sorunlar varsa onların da demokrasi içinde çözülmesi sağlandığı zaman demokratikleşmiş oluruz. Böyle bir şeyi kabul etmek mümkün değil." ifadelerini kullandı. Çetin, hazırlanan planın normal bir durum olmadığını da söyledi

Bu haber toplam 1136 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri