Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nasıl İfade Vercekler?

13.04.2010 09:20
Balyoz Darbe Planı'yla ilgili olarak 25'i general ve amiral olmak üzere 78 muvazzaf subay ve generallerin nasıl ifade verecekleri belli oldu.

Başsavcı Engin'in müdahalesiyle yarıda kalan Balyoz Darbe Planı'nın 3. dalgasında 78 muvazzaf sanığın 'davet' usulüyle ifade verecekleri öğrenildi. 25 general ve amiralin ifadelerinin ise Turan Çolakkadı tarafından alınacağı belirtildi.

Emekli subaylarla birlikte 95 sanığı olan davada, 25'i general ve amiral olmak üzere 78 Türk Silahlı Kuvvetleri mensubunun ifade vermesi sözkonusu. General, amiral ve çeşitli rütbelerdeki subayların 'davet usulü' ile ifade verecekleri ortaya çıktı.

Başsavcılığa davet edilecek muvazzaf subaylarla ilgili olarak da 'dosyada hakkında delil olanlar ifadeye çağrılacak, haklarında delil olmayan ise çağrılmayacak'. Bu nedenle muvazzaf subaylar arasında ifade vereceklerin sayısı ise azalabilecek. İfade verecek 78 general, amiral ve subay sayısı da düşecek.

YENİ SAVCILAR ÇALIŞIYOR

Balyoz darbe planıyla ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcıları Bilal Bayraktar ile Mehmet Berk aralarında emekli subaylarında bulunduğu 95 TSK mensubunun şüpheli sıfatıyla gözaltına alınarak sorgulanması talimatını verdikleri için İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin tarafından görevden alınmışlardı. Bayraktar ile Berk'in yerine Cumhuriyet savcıları Murat Yöner ile Mehmet Ergül atanmıştı. Yeni savcıların dosyaları teslim almasından sonra ilk iş olarak 78 muvazzaf subayın ifadesinin alınması yöntemi üzerinde çalıştıkları öğrenildi.

25'i general olmak üzere 78 muvazzaf subay arasında hakkında delil bulunanlar, soruşturmayı yürüten özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na davet usulüyle ve küçük gruplar halinde çağrılacakları ifade edildi. Bu general ve subaylara toplu olarak ve gözaltına alınmak suretiyle ifadelerinin alınması uygulamasının ise yapılmayacağı öğrenildi.

ÇOLAKKADI ALACAK

Daha önce açıklandığı gibi 25 general ve amiralin ifadesinin ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı tarafından alınacağı belirtildi. Çolakkadı'nın general ve amirallerle görüşmek suretiyle ifade tarihlerini belirleyeceği kaydedildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in müdahalesi tartışmalarına yol açan Balyoz Operasyonu'nun üçüncü dalgasında gözaltına alınacaklar arasında şu isimler yer alıyordu: ÖNEMLİ İSİMLER VAR Korgeneral Nejat Bek (6. Kolordu Komutanı), Koramiral Kadir Sağdıç (Güney Deniz Saha Komutanı), Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu (Kuzey Deniz Saha Komutanı), Levent Görgeç (Deniz Eğitim ve Öğretim Kom. Eğitim Yönetim Grup Bşk.), Tümgeneral Ahmet Yavuz (Kara Harp Akademisi Komutanı), Tümgeneral Gürbüz Kaya (Taktik Piyade Tümen Komutanı), Tuğamiral E. Caner Bener (Güney Görev Grup Komutanı), Tuğgeneral Ali Aydın (Jandarma Kayseri Bölge Komutanı). (Yenişafak)

Bu haber toplam 910 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri