Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Taraf Gazetesi'nden yeni bomba

24.01.2010 12:28
İki albayın yazışması ele verdi. Balyoz'un kayıtları Kozmik'te gizlenmiş. Oysa inkar edilmişti.

Balyoz Planı'nın konuşulduğu ve bir örneği de Genelkurmay'a gönderilen seminerle ilgili tüm bilgiler yıllarca ‘kozmik'te bekledi.

ISLIK İMZALI ‘KOZMİK ODA' YAZISI

GENELKURMAY, Birinci Ordu'da 5-7 Mart 2003'te yapılan plan seminerlerinin bütün belgelerinin kendisine gönderilmediğini ve 2007'de imha edildiğini söylüyor. Taraf ise, o dönemde kurmay albay olan Süha Tanyeri ile Turgut Değerli'nin Mart 2003 tarihli kozmik saklama yazışmalarını elde etti.

DİĞERLERİ İMHA

İMZALI belgelere göre, Balyoz Darbe Planı'yla ilişkili seminerin evrakı özel emirle kozmik odada arşivlendi; diğer bütün ortamlardaki belgeler için imha talimatı verildi. Ama o belgeler yedi yıl sonra Taraf'a geldi.

BALYOZ'UN KAYITLARI ‘KOZMİK'TE GİZLENDİ

Genelkurmay Başkanlığı, Selimiye Kışlası'ndaki plan semineri hakkında bilgilerinin olmadığını açıkladı. Oysa, o toplantının yazılı ve elektronik kayıtları arşivlenerek kozmik odada saklandı.

Genelkurmay Başkanlığı, Selimiye Kışlası'nda 5-7 Mart 2003 tarihlerinde yapılan plan seminerlerinde değerlendirilen Balyoz Harekat Güvenlik Planı'yla ilgili olarak “Bizim sistemimiz içinde böyle bir bilgi yok” açıklaması yaptı. Genelkurmay'a göre “harp oyunu” oynanan o plan seminerlerinden geriye herhangi bir belge kalmamış. Genelkurmay, o seminerlerde nelerin konuşulduğunu ve nelerin kararlaştırıldığını da bilmiyor. Değerlendirilen konuların özetini içeren sonuç raporu ise, Genelkurmay arşivlerinde dört yıl bekletildikten sonra imha edilmiş…

ISLAK İMZALI ‘SAKLAYIN' TALİMATI

Oysa Taraf'ın elindeki belgeler, hazırlıkları inceden inceye planlanan bu plan seminerinin kayıtlarının, gizlilik derecesi yüksek olan diğer askeri belgeler gibi “Kozmik”te koruma altına alındığını gösteriyor. Birinci Ordu Komutanlığı Harekat Başkanı Kurmay Albay Süha Tanyeri'nin ıslak imzalı talimatına göre, Selimiye Kışlası'nda düzenlenen ‘rutin' plan seminerinin yazılı ve sesli kayıtları, kozmikte saklandı. Albay Süha Tanyeri'nin plan seminerinin arşivlenerek kozmikte saklanması için gönderdiği 11 Mart 2003 tarihli, dört maddeden oluşan “Gizli” ibareli talimatı aynen şöyle:

1- “1'inci Or. K.lığı Plan semineri 05-07 Mart 2003 tarihleri arasında icra edilmiştir.

2- Plan semineri icrası kapsamında yapılan tüm hazırlıklar arşivlenmek maksadıyla CD'lere kopyalanarak Kozmik'te saklanacaktır.

3- Plan semineri ile ilgili bilgiler bilgisayar ortamında ve evrak olarak Kozmik haricinde bulundurulmayacak (menfi), bilgisayarda bulunan konu ile ilgili bilgiler silinecektir.

4- Belirtilen işlemin yapılarak, sonucun 14 Mart 2003 tarihine kadar 1'inci Ordu Komutanlığı'nda bulundurulmasını…”

BİLGİSAYAR KOPYALARI SİLİNDİ

Albay Süha Tanyeri'nin emrinin yerine getirildiğini gösteren cevap yazısı ise 14 Mart 2003 tarihli. Üçüncü Kolordu Komutanlığı'nda görevli Kurmay Başkanı Vekili Albay A. Turgut Değerli imzasıyla Birinci Ordu Komutanlığı'na gönderilen yazının konu başlığında, “Plan Semineri ile ilgili bilgilerin Arşivlenerek Kozmik'te saklanması” yazıyor. İki maddelik o kısa yazıda şunlar belirtiliyor:

1- “1'inci Ordu Komutanlığı'nda 05-07 Mart 2003'te icra edilen Plan Seminerine ait tüm yazılı ve elektronik yazılar toplanarak arşivlenmek üzere Kozmik'e teslim edilmiştir.

2- Plan Semineri ile ilgili hiçbir evrak ve dokümanın Kozmik haricinde bulundurulmadığı ve bilgisayar ortamında bulunan dosyaların silindiğini, arz ederim.”

Birinci Ordu Harekat Başkanı Kurmay Albay Süha Tanyeri ile Üçüncü Kolordu Komutanlığı'nda görevli Kurmay Albay A. Turgut Değerli arasında geçen bu yazışma, planı semineri kayıtlarının Kozmik'te arşivlendiğini gösteriyor. Genelkurmay Karahgahı'nın, geçen yedi yılın ardından bu belgelerin varlığından haberdar olmadığı iddia etmesi ise başka bir vahametin işareti.Kaynak: Taraf

Bu haber toplam 1856 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri