Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

44 Bilim Adamı Ajan Çıktı

10.02.2010 00:00
BAN kadrosundan 44 kişinin komünizm döneminde siyasi polis ajanı olarak çalıştığı ortaya çıktı:

Bulgaristan Bilimler Akademisi'nin (BAN) kadrosundan 44 kişinin komünizm döneminde siyasi polis ajanı olarak çalıştığı açıklandı.

Parlamento kararıyla kurulan ve bugünkü devlet kurumlarında çalışanların geçmişini araştıran komisyon, Bulgaristan Bilimler Akademisi'ndeki araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Komisyonun resmi internet sitesinden kamuoyuna yapılan duyuruda, BAN;ın en üst düzeydeki 348 yetkilisinin geçmişinin araştırıldığı ve bunlardan 44;ünün, komünizm döneminde siyasi poliste "ajan" veya "muhbir" sıfatıyla çalıştığının tespit edildiği bildirildi.

Komisyonun araştırmaları sonucu komünist ajan olduğu belirlenen BAN Tarih Enstitüsü Genel Müdürü Prof. Georgi Markov, basına yaptığı açıklamada, geçmişinden hiç utanmadığını belirterek, "Bu benim için yeni haber değil. Geçmişte ajanlık yaptığım gibi bugün de yapmaya devam ediyorum" dedi.

Bulgaristan yasaları, eski komünist ajanların devlet kurumlarında çalışmalarına yasak getirmiyor, ancak bu kişilerin isimleri ve dosyaları kamuoyuna açıklanıyor.

Bu haber toplam 1388 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri