Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bankalar bir bir iflasta

16 Temmuz 2008 / 13:13
Süper güç zor durumda. Dünyanın jandarması evinde banka iflaslarıyla karşı karşıya. Hesap sahipleri bankaya koştu.
5.3 trilyon dolarlık borç yükü taşıyan Fannie Mae and Freddie Mac'i kurtarma çabası dış piyasaları sakinleştirmeye yetmeyince dün el konulduktan sonra ilk kez kapılarını açan IndyMac şubelerinin önünde kuyruk oluştu.

Amerika'nın TMSF'si FDIC'in Başkanı Sheila C. Bair, panikle para çekmeye koşan hesap sahiplerine "Bankaların ödeyemediği paralar için 53 milyar dolar ayırdık" diye seslendi.
Yaşlısı genci kuyruklara girerek paralarını kurtarma derdine düştü. TIKLAYIN


Çözüm aranıyor

Bair, "Ödenmesi güç kredileri ödenebilir hale getirecek bir yol bulmak için çalışıyoruz. Bu konuyu en kısa zamanda çözüme kavuşturacağız" dedi. FDIC her kredi kullanan kişi için 100 bin dolar sigortalıyor. Buna karşın Indymac'in 19 milyar dolarlık hacminin 1 milyar doları herhangi bir garanti altında bulunmuyor. FDIC 10 bin kişinin etkileyeceği bu uygulamada mağduriyeti azaltabilmek için sigortadan etkilemeyenlerin yarısına fon sağlamayı hedefliyor.

150 banka sendeleyebilir

Analistler önümüzdeki yıla kadar sendelemesi beklenen bankaların sayısının 50 ile 150 arasında değişeceği yönünde tahmin yürütüyor. Bu yılın ilk yarısında FDIC tarafından açıklanan zordaki banka sayısı 90'ı buluyor. Buna karşın bu sayının her an yükselebileceği ihtimali üzerinde de duruyor. Bu da geçtiğimiz hafta el koyulan Indybank FDIC'ın birinci çeyrekte açıkladığı zordaki bankalar listedinde yer almamasından kaynaklanıyor. Bu da yatırımcının giderek daha büyük korkuya kapılmasına yol açıyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 902 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri