Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bankalar Neden Sicil Affını Güncellemiyor

19 Kasım 2008 / 09:23
Bankalar sicil affı kapsamında listeleri güncellemediği için kredi kullanımında sorun yaşanıyor..
Bankaların kredileri geri çağırması tartışmalarına "kara liste" uygulaması eklendi. Beş yıl önce sicil affı getirilmesine karşın "kara listeye" girenlerin sayısı 1 milyonu aşarken, birçok işletme borcunu ödediği halde kredi çekemiyor.

Sanayi Bakanı Çağlayan, bankalara kara listelerini yenilemeleri çağrısı yaptı. Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'a da bu konudaki şikâyetleri anlattığını anımsatan Çağlayan, "Bankalar sicil affını uygulamıyor. Birçok şirket sicil affından yararlanmış ancak bankaların kara listesinde görünüyor. Bu nedenle de kredi kullanamıyorlar. BDDK ve Bankalar Birliği'ne yazı gönderdim.

Merkez Bankası sicil affını uyguluyor, sorun bankalarda. Bu dönemde uygulama yanlış. Bankalar bu listeleri güncellemek zorunda" dedi. Yasa kapsamında çekini, senedini, kredi borcunu ödeyenlerin isimlerinin "kara listeden" çıkarılması gerekiyor. Ancak, bazı bankalar, borcunu ödediği halde bu kişileri listeden düşürmüyor. Listeye girenlerin 5 yıl kredi ve kredi kartı taleplerini karşılamıyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 4962 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri