Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bankalara Euro Aktarımı

13 Ekim 2008 / 17:53
Fransa, zor durumdaki bankalara 360 milyar avro yardım yapacak.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, küresel kriz karşısında zor durumda olan bankalara 360 milyar avroya kadar yardım yapılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen olağanüstü bakanlar toplantısının ardından basına açıklama yapan Sarkozy, hükümetin, zor durumdaki bankalara yapacağı yardımın ayrıntıları hakkında bilgi verdi.

Sarkozy, hükümetin zor durumdaki bankalar arasındaki kredi alış verişinde 320 milyar avroya kadar garanti vereceği, yine zor durumdaki bankaların sermaye artırımı için ise 40 milyar avro ayıracağını bildirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, küresel kriz karşısında zor durumda olan bankalara 360 milyar avroya kadar yardım yapılacağını açıkladı.

Sarkozy, hükümetin, zor durumdaki bankalara yapacağı yardımın ayrıntıları hakkında bilgi verdi.

Sarkozy, hükümetin zor durumdaki bankalar arasındaki kredi alış verişinde 320 milyar avroya kadar garanti vereceği, yine zor durumdaki bankaların sermaye artırımı için ise 40 milyar avro ayıracağını bildirdi.

Hükümetin yapacağı bu yardımın maksimum olduğunu belirten Sarkozy, mali piyasaların normal bir biçimde çalışmaya başlaması halinde bu rakama da ulaşılamayabileceğini vurguladı.

Sarkozy, ''Para akışı gitmiyor, bankalar arasındaki pazarı açmak gerekiyor''diye konuştu.

Bu arada bugünkü olağanüstü bakanlar kurulu toplantısının ardından, zor durumdaki bankalara vakit geçirmeden yardım yapacak ve fon ayıracak özel bir mekanizmasının kurulması için hazırlanan yasa tasarısına onay verildi.

Söz konusu yasa tasarısı bu hafta içinde meclis ve senatoda oylanacak.

İSPANYA'DAN BANKA KREDİLERİ İÇİN 100 MİLYAR AVRO

İspanya, banka kredileri için bu yıl 100 milyar avro garanti edecek.

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, yaptığı açıklamada, bu kararın, AB liderlerinin dün finansal krizi önlemek için vardığı anlaşmaya uygun olarak alındığını söyledi.

Bu karara göre, bu yıl sonuna kadar İspanya bankalarının kredi operasyonları garanti altına alınıyor. Ayrıca garanti İspanya'daki bazı yabancı bankaların şubelerindeki operasyonları da kapsayabilir.

Gelecek yıl için miktarın henüz belirlenmediğini söyleyen Zapatero, AB'nin eşgüdümlü çabalarının, ''sosyal güvenliği ve istihdamı sürdürmek için en iyi garanti olduğunu'' belirtti.

Zapatero, hükümetin bankaların sermayesinin yeniden düzenlenmesi olasılığını kabul ettiğini, ancak bunu şimdi yapmak için plan olmadığını kaydetti.

AVUSTURYA, SORUNLU BANKALARA 85 MİLYAR AVRO VERECEK

Avusturya hükümeti, sorunlu bankalara 85 milyar avroya (114 milyar dolar) kadar destek vereceğini bildirdi.

Avusturya Başbakanı Alfred Gusenbauer, yaptığı açıklamada, ayrıca hükümetlerinin 15 milyar avro (20 milyar dolar) daha desteğe hazır olduğunu belirtti.

Geçen hafta Avusturya bankalardaki mevduatlara tam garanti verdiğini açıklamıştı.

-MACARİSTAN TİCARET BANKASI DÖVİZLE KREDİ VERMEYİ DONDURDU

Macaristan Ticaret Bankası, dövizle kredi vermeyi dondurdu.

Banka, bugünden itibaren bankalardan döviz kredisi almak isteyenlere döviz kredisini vermeyi dondurduğunu, kredi taleplerinin karşılanmayacağını açıkladı.

Banka yönetimi, mali kriz ortamında, avro ve İsviçre frangı kredi vermeyi sürdürmenin büyük risk olacağını, forint kredilerinin ise devam ettiğini açıkladı.

BUSH: "KÜRESEL EKONOMİYİ KURTARMAK İÇİN SORUMLU VE KARARLI ÖNLEMLER ALIYORUZ"

ABD Başkanı George W. Bush, ülkesinin ve diğer ülkelerin, küresel ekonomiyi kurtarmak için sorumlu ve kararlı önlemler aldığını bildirdi.

Bush, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi için Beyaz Saray'da düzenlenen karşılama töreninde, dünya bankacılık sistemini mahveden küresel krizden sonra küresel ekonomiyi kurtarmak ve büyümeyi teşvik etmek için herkesin sorumlu ve kararlı önlem almaya devam edeceğini ifade etti.

Berlusconi de konuşmasında, tarihin, Bush'un büyük bir devlet başkanı olduğunu göstereceğini söyledi.

Ekonomi hakkında iyimser konuşan Berlusconi, Avrupa ülkelerinin, mali krizin önlenmesi konusunda olumlu olmasını umduğu önlemler aldıklarını ve krizin önlenmesi için her türlü araca ve imkana sahip olduklarını ifade etti.

Samimi görüntüler sergileyen iki lider törenden sonra Oval ofiste görüştü. Bush, Berlusconi için yine Beyaz Saray'da akşam yemeği verecek.

Bu haber toplam 1004 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri