Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Banker Kastelli öldü.

02 Haziran 2008 / 14:02
Banker Kastelli olarak tanınan ünlü müflis bankeri Cevher Özden ofisinde ağzına dayadığı silahla intihar etti. Olay yerinde ölen Özden daha önce de oğlunun mezarında kurşun sıkmıştı...
Kamuyoyunda "Banker Kastelli" olarak bilinen Abidin Cevher Özden, Kadıköy'deki işyerinde ağzına dayadığı silahla intihar etti. Özden hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre, Kadıköy Kuşdili Caddesi üzerinde bulunan Efes Çarşısı'nın ikinci katındaki bürosunda ağzına silah dayayan Abidin Cevher Özden, silahı ateşledi. Özden, olay yerinde hayatını kaybetti.

Alınan bilgiye göre polis ekiplerinin büroda ve Özden'in cesedi üzerindeki inclemesi sürüyor.

BANKER KASTELLİ KİMDİR ÖĞLUNUN MEZARINDA
KURŞUN SIKTI!

12 Eylül sonrasının ünlü simalarından "Banker Kastelli" olarak bilinen Abidin Cevher Özden aile kabristanında iken 6 el seri silah sesi duyuldu. Güvenlik ekipleri olay yerine koştular. Özden intihar etmek istediğini söyledi.
DEVAMI İÇİN"Banker Kastelli" adıyla tanınan Cevher Özden bankerlik piyasasının en büyüğü idi ve halkın yaklaşık 100 milyarını toplamıştı.

Ancak bir yandan da piyasanın artık ta hammül edilemez duruma gelen risklerini ve potansiyel hasarı denetim altına almak için getirilmek zorunda kalınan kimi önlemler, bankaların mevduat sertifikası satışına getiren sınırlamalar ve daha sonra yasaklamalar Banker Kastelli'nin de sonunu getirecekti.

1982 yazına doğru artık sadece Çavuşoğlu-Kozanoğlu grubuna bağlı Hisarbank'ın ve Özer Çiller'in başında bulunduğu İstanbul Bankası'nın sertifikalarını satmaktan başka bir yolu kalmayan Kastelli'ye son darbe 18 Haziran 1982'de indirildi. Bu tarihte İstanbul'da yapılan toplantıda o sırada Türkiye'de faaliyet gösteren 40 bankanın hepsinin imzaladığı bir kararla artık "Bankalar bankerler aracılığıyla mevduat sertifikası satmayacaklar ve pazarlamayacaklar"dı.

Halktaki güvensizlik had safhada olduğu için bankaların bu kararı gazetelerde yarım sayfayı bulan büyük ilanlarla duyuruluyordu, ama aynı gazete sayfalarının diğer yarısında Banker Kastelli'nin ilanları da çıkmaya devam ediyordu.

Son zamanlarında Türkiye'nin en ünlü artist ve aktörlerine reklam filmleri çektiren Kastelli, "Güven tecrübe edilmez, tecrübeden doğar" diyordu. Kastelli gerçekten de tecrübeliydi ve gazetelerde bu ilanlar çıkarken, 19 Haziran Cumartesi günü soluğu İsviçre'de alacaktı.

Uçak bileti gidiş-dönüştü ve dönüş tarihi olarak da 22 Haziran Salı günü görünüyordu. Ama Banker Kastelli o tarihte dönmeyecek, çok daha sonra Türkiye'ye döndüğünde hakkında verilen gıyabi tutuklama kararı vicahiye çevrilerek yeni ikamet adresi Bayrampaşa Cezaevi olacaktı. Kastelli'nin çöküşüyle mali sistemin ağır bir darbe yiyeceğini bilen Özal ve Erdem, Ziraat Bankası ve Pamukbank aracılığıyla Kastelli'ye büyük miktarda kredi sağlamaya çalışmış ancak başaramamıştı.

Kastelli'nin ardından Hisarbank ve İstanbul Bankası da batacaktı. Böylece Türkiye ilk kez o tarihlerde tanık olduğu banka batışlarına daha sonraki yıllarda bir çok kez tanık olacak ve hatta alışacaktı, ama her şeyin ilki en etkili örnek olmaya da devam ediyordu. On binlerce insanı perişan eden, intiharlara yol açan tam bir facia ortaya çıkacaktı.

Ayrıntılar gelecek...

Bu haber toplam 1284 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri