Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Barzani DTP'yi uyardı

21 Aralık 2008 / 11:09
Kuzey Irak'taki bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani'nin, uyguladıkları gerilim politikası sebebiyle DTP'lileri uyardığı öğrenildi.

Barzani'nin, geçtiğimiz hafta kendisini ziyaret eden Ahmet Türk başkanlığındaki DTP heyetine, "Türkiye büyük bir reform ve değişim yaşıyor. Bu değişime uyun. En azından taş koyup engellemeyin." mesajını verdiği belirtildi.

Kuzey Irak'ta yayınlanan Hewler Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni Rebwar Kerim, söz konusu görüşmenin detaylarını Cihan Haber Ajansı'na anlattı. Barzani'nin heyeti kendi evinde ağırladığına dikkat çeken Kerim, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu, ziyaretin resmî bir program olmadığına dair işarettir. DTP, Ankara-Erbil ilişkilerinin gelişmesinden memnun olduğunu söylese de aslında bundan endişe duyuyor. Aslında Ankara'nın diyalog yerine sert politika izlemesini istiyorlar. Türkiye'nin diyaloğu geliştirmesi, DTP'nin gündeme getirdiği 'Türkler Kürtlere düşmandır' sloganını çürüttü. Resmî bir açıklama yapılmasa da bana gelen bilgilere göre, Barzani görüşmede, 'Türkiye büyük bir reform ve değişim yaşıyor. Bu değişime uyun. En azından taş koyup engellemeyin' uyarısında bulundu."

Gazeteci Rebwar Kerim, Türkiye'nin 1992 yılında teslim olan 3 bin 800 PKK'lı teröristi kabul etmediğini açıklamış, bu iddia Genelkurmay Başkanlığı tarafından da yalanlanmamıştı.

'Ergenekon, PKK ile irtibatlı'

Söz konusu iddiayı teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan da doğruladı. O dönemde Zeli Kampı'nın sorumluluğunu yapan Öcalan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Talabani ve Barzani'ye bağlı peşmergelerle birlikte düzenlediği harekâtta büyük darbe aldıklarını, bu sebeple kendisinin PKK adına ateşkes imzaladığını anlattı. Bugün gazetesine konuşan Öcalan, Zeli Kampı'ndaki PKK'lı sayısının bin 450, KDP'nin elinde bulunanların ise 475 kişi olduğunu ifade etti. Türkiye'nin teslim olanları almak yerine kampı bombaladığını belirten Öcalan, "Saldırıdan sağ kurtulanlar sınır ve Türkiye'nin içine aktarıldı. PKK bunun ardından daha gözü kara eylemlere girişti." dedi. Öcalan, ateşkes kararına uyup Zeli Kampı'na çekilen PKK'lılara yönelik hava saldırısı ile Bingöl'de 33 erin şehit edilmesinin çözümü tıkadığını kaydetti. Ergenekon ile bazı PKK'lılar arasında bağ olduğunu da vurgulayan Öcalan, şöyle konuştu: "Özellikle Şemdin Sakık, Said Çürükkaya ve Abdullah Öcalan'ın yanında merkez yöneticiliği yapan Yılmaz kod adlı kişi Ergenekon davasında yargılanmalı. Cemil Bayık ve Mustafa Karasu da devletin bir kanadına çalışıyordu."

Kaynak:
Bu haber toplam 1014 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri