Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Barzani PKK'yı hiç böyle eleştirmemişti

23.06.2010 11:56
Artan terör saldırıları sonrası gözler Kuzey Irak'a çevrildi. Bölgesel yönetimin lideri Barzani terör örgütüne sert çıktı.

 

Artan terör olaylarının ardından Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani, ilk defa isim vererek PKK'yı şiddetle kınadı.

Kürt yönetiminden dün yapılan yazılı açıklamada, "Kürdistan Bölgesi Başkanlığı olarak PKK'nın Şemdinli bölgesinde gerçekleştirdiği son saldırıyı şiddetle kınadığımızı açık ve net olarak ifade ederiz. Bu tür eylem ve hareketler hiçbir surette Kürt davasına hizmet etmemekte, tersine bu davanın barışçıl biçimde çözümüne yönelik çabaları akamete uğratmaktadır." denildi.

HAVA HAREKATI DA OLMASIN

Kürt yönetimi, Türkiye'ye de çağrıda bulunarak, kendi sınırlarının bombalanmamasını istedi. Bu tür saldırıların sivil halkta can kayıplarına neden olduğu ve maddi hasara yol açtığını savundu.

Açıklamada, "PKK'nın bu tür eylemlerini şiddetle kınadığımızı yineler, bölge topraklarından komşu ülkelere yönelik saldırılar yapılmasına izin veremeyeceğimizi vurgularız. Keza barışçıl çözümlere ve kan dökülmesini sona erdirecek yollar bağlamında diyaloğa olan inancımızı da teyit ederiz." ifadeleri kullanıldı.

11 askerin şehit düştüğü Gediktepe Sınır Karakolu'na gerçekleştirilen terörist saldırısının ardından Ankara'da toplanan güvenlik zirvesinde, verdiği sözlere rağmen PKK'nın lojistik bağlantılarını kesmek için gerekli tedbirleri almayan bölgesel Kürt yönetiminin uyarılması yönünde görüş bildirildiği iddia edilmişti.

Bu haber toplam 882 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri