Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Barzani Sınırı Bile Değiştirir

20 Ekim 2008 / 10:13
"Türkiye yeter ki Barzani'yle konuşsun. Barzani Türkiye'nin rahatsız olduğu sınırı bile değiştirir." Bunları söyleyen Barzani'ye en yakın isim...
Türkiye'de, PKK ile mücadelede Mesud Barzani'ye 'Ne derece güvenmeli ve konuşmalı' tartışması sürerken, bu konuda en önemli isimlerden Irak Genelkurmay Başkanı Babakir Zibari'den kritik mesajlar geldi.

Ankara'nın, Bağdat'a PKK ile mücadelede son kez uyarmak için bir heyet gönderdiği sırada Hürriyet'e konuşan Zibari, "Mesud Barzani, Türkiye'nin 'Evet' diyeceği her şeye evet diyecektir. Yeter ki, Ankara, artık Kürdistan yerel hükümeti ile konuşsun, Barzani'yi muhatap alsın. Bu tavır değişikliği her şeyi, sınırı bile değiştirir" dedi.

Barzani'nin çok yakını

Kürt asıllı olan ve en yakınındaki isim özeliği ile Irak Genelkurmay Başkanlığı'na Barzani'nin etkisi ile atanan General Zibari, Türkiye'nin PKK sorununu çözmesinin öncelikle Kürdistan yerel yönetimine olumlu bakmasına bağlı olduğunu savundu. Zibari, Türkiye'de tartışılan sınırın kaydırılması veya tampon bölge oluşturulması önerilerine bile kendisi ile konuşulması halinde Barzani'nin olumlu bakabileceğini, çünkü bunun kendisinin de işine gelebileceğini söyledi. Zibari, "Irak Kürdistan yerel hükümetine destek vermek PKK'yı yok etmek demektir. Ama Türkiye ısrarla Kuzey Irak'taki Kürdistan yerel yönetimini muhatap almıyor. Türkiye'de bu konuda büyük bir tartışma var. Ama, bu kırılsa ve Kürdistan yerel yönetimine daha pozitif bakılsa bu sorunu tamamen birlikte ortadan kaldırırız" dedi. "Kuzey Irak yönetimi ve tabii ki Mesud Barzani, buradaki Türk askeri varlığına ve işbirliğine olumlu bakıyor. Bugün, Bamerni, Amediye, Kanimasi ve Batufa'da Türk askeri birlikleri mevcut. Sorunsuz olarak da görevlerine devam ediyorlar" diye konuşan Zibari'nin sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

Türkiye'de PKK'ya göz yumduğu hatta desteklediği için Barzani'ye büyük tepki var.

Barzani aslında başından beri bir tane PKK'lının Kuzey Irak'ta olmasını istemiyor. Unutmayın bu Barzani 1992-1997 arasında Türkiye için PKK'ya karşı Kuzey Irak'ta savaştı. Bizim çok adamımız PKK tarafından öldürüldü. PKK için işbirliği yapmak şart.

Kuzey Irak'ın içinde bir tampon bölge önerisinde bulunanlar var. Bazıları da 'dağlık sınır düz alana kaydırılsın' diyor.

Olabilir, ama detaylarını konuşmak lazım. Çünkü böylesine bir sınır güvenlik açısından Irak'ın da işine gelmiyor. Bence, Türkiye'nin 'evet' dediği her şeye Barzani de 'evet' diyecektir. Yeter ki, Kuzey Irak'taki Kürdistan Yerel Yönetimi ile Ankara konuşabilsin. Bu bir çok sorunu çözecektir. Bu Barzani'nin de işine gelecektir. Böylece sınırdan sızmalarda Türkiye'nin Barzani'nin sürekli önüne dikilmesinin de önüne geçilecektir.

Haber: Metehan Demir/Hürriyet
Bu haber toplam 844 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri