Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Barzani ve BDP açılımda ayrı düştü

05.06.2010 10:29
Irak Bölgesel Yönetim lideri Mesud Barzani dün BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Ahmet Türk ile görüştü

 

Açılım konusunda Barzani hükümete destek verirken BDP'liler ise aksini söyledi. Hükümetin demokratik adımlar atmadığını aksine Kürt siyasetçilere yasaklar getirildiğini savundular.

Swiss Otel’de Kürt sorunun çözümü ve demokratikleşmenin ele alındığı görüşme Kürtçe gerçekleştirildi. Görüşmede Bengi Yıldız da vardı. Vatan gazetesi bu zirvenin perde arkasında konuşulanlarını yazdı..

ÖLÜMLERDEN ÜZÜLÜYORUM

Barzani görüşmede, Başbakan Erdoğan tarafından dile getirilen demokratikleşme çabalarını desteklediklerini ifade etti. Demokratikleşme adımlarının Kürt sorunun çözümü için önemli olduğunu ifade eden Barzani, “Türk ya da Kürt her kim olursa olsun gençlerin kanının dökülmesini istemiyoruz. Ölümlerin olmasından üzüntü duyuyorum” dedi.

BARZANİ'YE HÜKÜMETİ ŞİKAYET ETTİLER

Barzani’nin bu sözleri üzerine Demirtaş, hükümetin demokratikleşme adımlarının yaşama geçirilmediğini belirterek, DTP’nin kapatılması ve birçok Kürt siyasetçiye siyasi yasak getirilmesini bu görüşüne dayanak olarak gösterdi. Demirtaş ayrıca, halen yüzlerce Kürt siyasetçinin cezaevlerinde olduğunu ve taş atan çocukların da benzer şekilde tutuklu bulunduklarını anlattı.

TEMSİLCİLİK AÇACAKLAR

Görüşmede, Demirtaş, partilerinin Kuzey Irak’ta temsilcilik açacağını anımsatarak, önümüzdeki aylarda gerçekleşecek açılış öncesinde kendilerini ziyaret etmek istediklerini de söyledi. Barzani de bu talebe olumlu yanıt verdi.

"BİTİRİN ARTIK HARBİ!"

BDP lideri Demirtaş, basın mensuplarının sorularını yanıtlarken Hasan Arslan ismindeki bir vatandaş, “Bitirin artık şu harbi yavrum, bitirin artık” diye bağırdı. Demirtaş da “İnşallah hep birlikte bitireceğiz, hep birlikte çaba sarfedeceğiz” dedi. Ahmet Türk ise “Biz sizden daha fazla istiyoruz” diye cevap verdi

Bu haber toplam 914 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri