Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Barzani'den PKK'ya acı tokat

19 Aralık 2008 / 16:48
Barzani'yle kurulan ilişkilerin sonocu alınmaya başlandı.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin geçen hafta Kuzey Irak’ta PKK’nın yuvalandığı kamplara düzenlediği hava operasyonunda 7 terörist öldürüldü.

PKK’lı teröristler, Türkiye ve İran güvenlik güçlerinin Kandil’e yönelik operasyonları sonrasında Süleymaniye’de protesto gösterisi düzenleyerek, bildiri dağıtmak istediler. Ancak Iraklı Kürtlerin bu duruma tepki göstermeleri üzerine, yerel güvenlik güçleri tarafından aralarında “Tekoşer”, “Rubar” ve “Serkeft Mehmet Sadık” ve “Ekran” kod adlı örgüt sorumlularının da bulunduğu 18 örgüt yandaşı tutuklandı.

Yerel güvenlik güçleri tarafından yakalanan teröristlerin ifadelerinden hareketle Süleymaniye’deki örgüt evlerine baskın düzenlendi.

Operasyonlarda 7 teröristin daha yakalanmasıyla tutuklananların sayısının 25’e ulaştı.

Geçtiğimiz ay da Irak’ın kuzeyindeki Behdinan bölgesinde yaşayan KDP’li köylülerden ve bölgeye yatırım için gelen iş adamlarından haraç toplayan 6 PKK’lı yerel güçler tarafından tutuklanmıştı.

Diplomatik İlişkilerin Sonucu

PKK'ya Barzani güçleri tarafından göz açtırılmaması; Türk Dışişleri'nin Barzani'yle Özal döneminden beri durdurulan diplomatik ilişkilerin yeniden başlatmasının sonucu olarak değerlendiriliyor. Türk Dışişleri, MİT bölgede yerel güçlerle direk temasa geçmiş ve PKK'ya karşı işbirliği sonucu çıkarmıştı.
Kaynak:
Bu haber toplam 1034 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri