Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan affetsin,yıkmayalım

17 Temmuz 2008 / 19:12
Gökçek, ODTÜ yönetimine, üniversite kampüsü içindeki imar planı olmayan 45 binanın yıkılmaması için Erdoğan'dan özel af talebinde bulunma çağrısı yaptı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yönetimine, üniversite kampüsü içindeki imar planı olmayan 45 binanın yıkılmaması için Başbakan Recep Tayip Erdoğan'dan özel af talebinde bulunma çağrısı yaptı. Gökçek, "Binaların yıkılmamasının tek yolu TBMM'nin alacağı özel af kararıdır" dedi.

Gökçek, Ankara Dikmen Vadisi'ndeki çalışma bürosunda basın mensupları ile biraraya geldi. ODTÜ kampusündeki imar planı olmayan binaların yıkılması kararı ile ilgili açıklamalarda bulunan Gökçek, "ODTÜ Üniversitesi kaçaktır ve bu inşaatları yapanlar sorumludur" dedi.

Gökçek, belediyeler kanunundaki 5216 sayılı kanunun, büyükşehir belediyelerine imara aykırı yapılarla ilgili, ilk kademe belediyelerini uyarma, eksiklerini gidermesini isteme, 3 ay içinde gereken düzenlemeler yapılmazsa ilçe belediyelerinin yetkilerini üstlenme görevi verdiğini hatırlatarak, ODTÜ yerleşkesi içindeki kaçak binalarla ilgili Çankaya Belediyesi'nin gerekli işlemleri yapmadığını kaydetti. Gökçek, bu gelişme üzerine yetkiyi üstlenen Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ODTÜ yönetimini 5 ay önce uyardığını kaydetti.

Alınan yıkım kararının, ODTÜ'nün, 'Ankara'nın suyunda arsenik var' iddiasını ortaya atması ile alakalı olduğu yorumlarına değinen Gökçek, "Biz ODTÜ'yü beş ay önce uyardık. Su tartışması ise 1,5 ay önce yaşanmaya başladı. Bu iddiayı ortaya atanlar, ODTÜ uyarı üzerine mi, su tartışmasını gündeme getirdi demesi lazım.Ben böyle bir şey dremiyorum, sadece iddianın saçmalığını belirtmek istiyorum" dedi.

Sorunun çözümünün artık belediye olmadığına işaret eden Gökçek, "ODTÜ Üniversitesi kaçaktır. ODTÜ'de kaçak inşaat yapanlar sorumludur. Kimse ODTÜ binalarının yıkılmasını istemiyor. Bunun tek yolu vardır. O da, ODTÜ'nün hükümetimize müracaat ederek, bizim için özel bir af kanunu çıkartın demesidir. Bu imar planı ile düzelmez. Hükümetimize diyecek ki, bizim için özel bir imar affı çıkartın. Bu af sayesinde belediye bizim planımızı yapsın, bu binalarımızı kurtaralım desin. Bende bu binaların kurtulmasını istiyorum, yıkılmasını istemiyorum" dedi.

Büyükşehir Belediyesi'nin, özel af çıkmaması halinde bu binaları yıkmaz ise 'hukuk devleti içinde suç işlemiş' olacaklarını kaydeden Gökçek, "Onun için ODTÜ yetkililerini derhal sayın başbakanımızdan randevu alıp, rica edip, böyle bir kanunun çıkması için ricada bulunmalarını istiyorum. Ancak ve ancak bunu yaptıkları, bir kanun TBMM'den çıkması halinde ODTÜ ile ilgili imar affı, bu olabilir. Aksi takdirde, kalkıp biz bir plan yapacak olsak, Türkiye'de şu ortaya çıkar: Kaçak inşaat yapan kim varsa, yarın belediyeye müracaat ederse, belediye meclisi de kabul ederse, o yapılan kaçak binaların hepsi meşru kabul edilir. O zaman bizim arkası arkasına af çıkarmamız gerekir. Bizim ODTÜ'yü yıkmak gibi bir niyetimiz yoktur. Sadece bu kadar bilim ve hukuk adamının hukuk tanımadan,imar planını yok sayarak bu binaları nasıl yaptırdığını anlatması lazım. Sorun budur" diye konuştu.
Kaynak:
Bu haber toplam 842 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri