Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan Erdoğan Paris yolunda

13 Temmuz 2008 / 01:38
Başbakan Parist'te yarın başlayacak 'Akdeniz için birlik' toplantısına katılmak için yola çıkarken bu birliğin AB'ye alternatif olacağı yönündeki iddialara da cevap verdi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Barselona Süreci: Akdeniz İçin Birlik'' devlet ve hükümet başkanları zirvesine katılmak üzere Fransa'ya gitti.

Özel uçak ''ANA'' ile saat 23.00'te Paris'e hareket eden Başbakan Erdoğan'ı Atatürk Havalimanında İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve öteki ilgililer uğurladı.

Başbakan Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış da Fransa'ya gitti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Barselona Süreci: Akdeniz İçin Birlik'' projesinin Akdeniz'de işbirliğinin geliştirilmesini amaçlayan bir proje olduğunu belirterek, ''Ülkemizin, AB üyelik sürecine kesinlikle bir alternatif teşkil etmemektedir'' dedi.

Erdoğan, Atatürk Havalimanında yaptığı açıklamada, ''Barselona Süreci: Akdeniz İçin Birlik'' projesi kapsamında yarın gerçekleştirilecek ilk zirveye AB'ye üye ve aday ülkelerle Akdenizli ortaklardan oluşan 40'ı aşkın ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının katılacağını belirten Erdoğan, ''Ben de zirvede, gerek bölgemizde, gerekse dünyada barış ve refah ideallerinin gerçekleştirilmesinde, ekonomik kalkınma, gıda, su ve enerji güvenliğinin önemini anlatan bir sunum yapacağım'' diye konuştu.

Türkiye olarak, hem Ortadoğu'da barış ve istikrarın tesisi hem de bir küresel barış projesi olan Medeniyetler İttifakı'nın sağlanması çabalarına çok önemli katkılarda bulunulduğunu ifade eden Erdoğan, enerji ve su kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve arz güvenliği açısından da Türkiye'nin stratejik öneminin ortada olduğunu kaydetti.

Erdoğan, refah küreselleşmedikçe, imkan ve zenginlikler ülkeler ve halklar arasında adil şekilde paylaşılmadıkça, barış ve istikrarın küreselleşmesinin de mümkün olmayacağını vurgulayarak, ''Bu doğrultuda Türkiye'nin barış ve refah vizyonunu da Akdeniz ve AB ülkeleri liderleriyle ilk elden paylaşma imkanı bulacağız'' şeklinde konuştu.

-İKİLİ GÖRÜŞMELER-

Zirvenin sonunda bir siyasi bildirge yayınlanmasının öngörüldüğünü dile getiren Erdoğan, zirve toplantısı sırasında Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, İsrail Başbakanı Ehud Olmert, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ve Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen ile ikili görüşmelerde bulunacağını belirtti.

Erdoğan, bunun dışında yine görüşme yapacağı bir çok devlet başkanı ve başbakan olacağını bildirdi. Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Türkiye bir Akdeniz ülkesidir ve Akdeniz'de barışın, huzurun, refahın egemen olması en büyük arzumuzdur. Yine Akdeniz ülkeleri arasında işbirliğinin geliştirilmesine de büyük önem atfediyoruz. Türkiye, 1995'te oluşturulan Barselona Süreci'nde de başından itibaren yer almış ve sürecin gelişmesine, geliştirilmesine aktif katkıda bulunmuştur. Akdeniz İçin Birlik projesi, Barselona Süreci'nin daha güçlü ve etkin kılınması amacıyla ortaya çıkmıştır. 13-14 Mart 2008'de yapılan AB Ara Zirvesi'nde Barselona Süreci, AB tarafından da benimsenerek bir AB projesi olmuştur. Akdeniz'in bir barış, istikrar ve refah alanına dönüşmesini hedefleyen ülkemiz, bu anlayış doğrultusunda sürece katılmaya karar vermiştir.

'Barselona Süreci: Akdeniz İçin Birlik' esasen Akdeniz'de işbirliğinin geliştirilmesini amaçlayan bir projedir. Ülkemizin AB üyelik sürecine kesinlikle bir alternatif teşkil etmemektedir. Bu husus çeşitli defalar Avrupalı liderler tarafından vurgulanmıştır. Yayınlanacak siyasi bildirgede de bu hususa atıfta bulunulacaktır.''

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin geçtiğimiz yıllarda Barselona Süreci'nin geliştirilmesine yönelik yapmış olduğu eş başkanlık sistemi ve sekreterya gibi pek çok önerinin, bugün 'Barselona Süreci: Akdeniz İçin Birlik' projesinin temellerini oluşturduğunu vurguladı.

Türkiye'nin, başından beri Akdeniz'de işbirliğinin geliştirilebilmesi için somut projelerden hareket edilmesi ve bu projelerin Akdeniz'deki tüm ülkeler tarafından sahiplenilmesi gerektiğini savunduğunu dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

''Bu fikirler, 'Barselona Süreci: Akdeniz İçin Birlik' projesinin ana parametrelerini teşkil etmekte ve önümüzdeki dönemde bu sürecin başarıya ulaşabilmesi açısından da önem taşımaktadır. Zirvenin, Akdeniz ülkelerine ve küresel barışa katkı sağlamasını diliyorum.''Kaynak:
Bu haber toplam 862 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri