Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından başlıklar...

10 Haziran 2008 / 12:35
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Bu Meclis, hiç bir vesayeti kabul etmedi, bundan sonra da kabul etmeyecek' dedi.
Unutmayalım, yasama da yargı da yürütme de bu ülkemizin...

- Her kişi ve kurum anayasaya sadık kalarak en yüksek duyarlılığı göstermek zorunda... Cumhuriyetimizin hiçbir niteliği, anayasamızın hiçbir maddesi diğerlerinden daha az önemli değildir.

- Cumhuriyetin nitelikleri arasında ayrım yaparsak, Anayasanın maddelerinden bazılarını gözardı edersek, kurum ve kuralları aynı hassasiyetle koruyamazsak, en büyük kötülüğü ülkemize, milletimize yapmış oluruz. Bu yüzden sorumlu davranmak, sağduyulu olmak, sistemimizi sağlıklı şekilde işletmek durumundayız. Unutmayalım ki yasama da yargı da bu millet için var. Ne yasamanın ne de yargının yıpranmasına, yıpratılmasına razı oluruz. Her ikisini de güçlendirmek hepimizin ortak sorumluluğudur.

[ Salonda büyük bir coşku var... 'Türkiye seninle gurur duyuyor' sesleri salonu inletiyor ]

- Afedersiniz görsel medyanın fiskos şeylerle duyduklarıyla bu ülkeyi idare edebilir miyiz? Beyler ülke yönetiyoruz ülke, millet yönetiyoruz millet, oyuncak değil...

- Hangi gerekçeyle bir anayasa değişikliğinin esastan görüşüldüğü en kısa zamanda mutlaka açıklanmalıdır.

- Anayasa Mahkemesi adına bir talihsizlik... Bunun açıklamasını yapmak zorundadırlar... Nedir bu? Anayasanın 153. maddesinde belirtildiği gibi iptal kararları gerekçesi yazılmadan açıklanmaz. Peki niçin gerekçeler ortaya konmadan iptal kararı açıklanıyor. O zaman neydi aceleniz?

- Hukukun üstünlüğünü, anayasanın mutlak bağlayıcılığını, anayasal kurumlarımızı tartışmaya açacak işlerden herkes kaçınmalıdır. Kimse bundan fayda ummasın. Türkiye'yi derhal, hep birlikte sürüklenmek istendiğimiz böyle bir 'yetki çatışması' ortamından çıkarmak durumundayız

- Hukuk sistemimiz erkler arsında tartışmaya sürüklenirse bundan herkes zararlı çıkar. Anayasal kurumları tartışmaya açmaktan herkes kaçınmalıdır.

- Yürütme yargıdan döner günü geldiğinde sandıktan döner. Peki yargı yanlış yaparsa nereden döner? Bana göre bu durumun baş müsebbibi CHP'dir. Kimsenin yargıyı taraf haline getirmeye hakkı yoktur..

- Yasama yetkisi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne verilmiştir. HİÇBİR SURETTE devredilemez. Kanun koyma yetkisi sadece seçilmiş meclislere aittir. Kimse kendini yasa koyucu yerine koyamaz. 'Ben yaptım oldu' anlayışını demokratik rejimler kaldırmaz. Yargı yaptığında da kaldırmaz. Demokrasilerde rejimi korumak ancak hukuk içinde anayasaya sadık kalmakla mümkündür....

- 6. maddeye göre egemenlik kayıtsız şartsız milletindir... Egemenliğin kullanılması hiçbir kişiye zümreye ve sınıfa bırakılmaz.

- 1982 anayasasını herkes eleştirir, yürürlüktedir ve bağlayıcıdır. Arkadaşlarıma sık sık anayasa kitapçığını okumalarını tavsiye ediyorum.

- Anayasa metinlerine atıf yapan Erdoğan bazı maddelerden örnekler verdi: Anayasaya dayanmayan hiçbir karar anlam taşımaz. Anayasa Mahkemesi sadece şekil bakımından inceler ve denetler. Geçen haftaki karar kamuoyunda tartışılıyor.

- Türkiye'nin demokrasi tarihi kuyu kazmaya çalışırken kendileri tarih olanlarla dolu... Bu gün de bir sınavdan geçiyoruz. Bu millet bugünlerin de çetelesini gün gün tutuyor. Bu gölge oyunları, bu korku siyaseti hiçbir zaman adaleti getirmez.

- Özellikle anamuhalafet partisinin siyaseti içerden zayıflatma girişimleri ortadadır. Herkes meclisin yetkisi daraltılıyor derken bir tek onlar meclis yetkisini aşmıştır derler. Dün de çatışma çıkar diyerek yüksek mahkemeyi tehdit ediyorlardı. Yasama ve yargı erklerini karşı karşıya getirmek istiyorlar, bir çatışma çıkarmak istiyorlar.

- Dün de sorunlarımız vardı bugün de var. Gölgelerin üstümüze geldiğinde üstümüze güneşin doğduğuna binlerce kez şahit olduk. Zor zamanlarda defalarca sınanan milletimize güveniyoruz.

- Hükümetimiz döneminde yanlış adım atmamaya gayret ettik. Güven ve istikrarı yakaladık.

- Çoğulcu demokrasi gereği de zaten farklılıklarımızın bir arada olmasıdır.

- Milletimiz kendini yönetenlerden adalet istiyor demokrasi istiyor, ne bir eksik ne bir fazla... 22 Temmuz akşamı da aynı şeyleri şöyledik. Bu başarı milletimizin başarısı....

- Dönemsel sorunlar istikametimizi çeviremez. Zira biz esen rüzgarlara göre yönümüzü belirlemiyoruz. Rotamızı da millet belirlemiştir. Milletimizle beraber yürüyoruz, özlemlerini temsil ediyoruz.

- Demokrasi için adalet için hakkaniyetten ayrılmayan herkesi de selamlıyorum.

- Kendimizi geri çekmeden başkalarını da dışlamadan müşterek hukukumuza hep birlikte sahip çıkacağız. Milletimizle aynı kader çizgisinde yürüyeceğiz.. Ne milletimizden bir adım ilerde olacağız ne de bir adım geride kalacağız.. Milletimizin tamamı adaletten yanadır..

- Hiçbir ayrıma tabi tutulmaksızın herkesin hukuku savunulur. Milletimizin hukununu ilelebet koruyacağız... Milletimizin iradesini hakkıyla temsil edeceğiz.

- Bu meclis hür iradesiyle bu milletin kurtuluş destanını yazmış... Burası milletimizin evidir, buranın 70 milyon sahibi var...

- Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Burası milletin meclisi, egemenlik kayıtsız şartsız milletimizindir ilkesi burada şekilllendi.

-----------------------------------------------

- ... Ve Başbakan'ın haftalık konuşması başladı...

- Ak Parti grubunun bu haftaki programı katılımcılara anlatılıyor.

- Erdoğan yerine oturdu, grup öncesi katılımcılara bir hoşgeldin konuşması yapılıyor. Değişik illerden gelen katılımcılar isim isim okunarak takdim ediliyor. Başbakan Erdoğan'ın konuşması birazdan başlayacak.

- Başbakan Erdoğan gruba girişinde alkışlarla karşılandı, salonda büyük bir coşku var...
Kaynak:
Bu haber toplam 958 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri