Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan Komutana Sarıldı

11.03.2010 20:00
Erdoğan, deprem nedeniyle incelemelerde bulunmak üzere geldiği Okçular Köyü'ndeki Jandarma Komutanlığı'nda basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ'da meydana gelen depremle ilgili olarak ''Şu anda devletimiz bütün imkanlarıyla seferber olmuş durumdadır. Arkadaşlarımız bölgenin en kısa zamanda normal hayata döndürülmesi için üstün bir gayretle çalışmalarını sürdürmektedir'' dedi.

 

Erdoğan, deprem nedeniyle incelemelerde bulunmak üzere geldiği Okçular Köyü'ndeki Jandarma Komutanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Başbakanlık Afet ve Acil Yönetimi Başkanlığı'nın bölgede gelişmeleri ve ihtiyaçları yakından izleyerek gerekenleri yaptığını söyledi:

 

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

 

''Şu anda devletimiz bütün imkanlarıyla seferber olmuş durumdadır. Arkadaşlarımız bölgenin en kısa zamanda normal hayata döndürülmesi için üstün bir gayretle çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çalışmalara ilişkin son durumu milletimle paylaşmak istiyorum. Depremin yüzeye çok yakın sayılabilecek bir düzeyde, yerin

5 kilometre derinliğinde gerçekleşmiş olması ve buna ilaveten bölgenin genel olarak kerpiç evlerden oluşması maalesef depremin oluşturduğu hasarı da artırmıştır.

 

Bize ilk ulaşan rakamlara göre ne yazık ki 51 vatandaşımız hayatını kaybetmiş diye bu rakam bize gelmişti ki bu mükerrerlikten kaynaklanan bir tespitti. Daha sonra yapılan tespitler sonucunda, bu rakamın 41 olduğu anlaşılmıştır. Şu anda elimizde bulunan rakamlara göre 41 vatandaşımız hayatını kaybetmiş bulunuyor. İlk anlarda 74 vatandaşımız yaralanmıştı ve bu yaralı vatandaşlarımızın büyük bir kısmı taburcu oldular. Bir kısmı ayakta tedavi gördü. 27 kişinin ise Elazığ'da bulunan çeşitli hastanelerde tedavileri devam etmektedir.

 

Bölgede acil ihtiyaçların karşılanması için Başbakanlık acil yardım ödeneğinden 500 bin TL, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğümüzden ilk etapta 125 bin TL olmak üzere 625 bin TL gönderilmiştir.''

 

İki belde, 41 köy ve 10 mezra olmak üzere toplam 53 yerleşim biriminde yapılan ön hasar tespit çalışmalarında 1988 konut, 44 işyeri, bin 351 hayvan barınağı ve 118 diğer yapılar olmak üzere toplam 3 bin 501 hasarlı yapının tespit edildiğini kaydeden Başbakan Erdoğan, ''Tabii bunların içerisinde az hasarlı, orta ve ağır olmak üzere bunların bölümleri söz konusu'' dedi.

 

-''CİDDİ MANADA BİR İSYANI GÖRMÜYORSUNUZ''-

 

Yapılan tespitlerde 2 bin 777 küçükbaş, 233 büyükbaş hayvan ile 20 arılı kovanın da telef olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

 

''Yıkılan konutların yerine Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız (TOKİ) tarafından belirlenecek uygun bölgelere, yani fay hattı dışında uygun bölgelerde yenilerinin yapılması için çalışmalar hemen başlatılmıştır. Gerek plan çalışmaları, gerekse proje çalışmaları süratle başlatılmıştır. Bu çalışmalar neticesinde TOKİ aracılığıyla bölgede tespit edilen yerlerde köy tipi modern binalar inşa edeceğiz. Bunun içinde inşallah ilk kazmayı 1, 1.5 ay içinde vurmayı hedefliyoruz. Nihai netice benim TOKİ başkanımıza verdiğim hedef şudur; Ramazan Bayramına konutların yetiştirilmesidir. Hayvan barınağıyla beraber konutları da vatandaşlarımıza inşallah teslim etmeyi planlamış bulunuyoruz.

 

Bununla birlikte Adana, Kayseri, Konya ve Van illerimizden tabii bu süreç içerisinde 4 adet ambulans helikopter ile Türk Silahlı Kuvvetlerimize ait 3 helikopter çalışmalara bizzat Kolordu Komutanımızın riyasetinde iştirak etmişlerdir. Ve burada gerek Kolordu Komutanımız gerek Tugay Komutanımız hepsi birlikte el ele vermek suretiyle gerçekten sahra mutfaklarıyla, gerek çadırların inşasında, süratle onların yerlerine monte edilmesinde çok büyük gayretleri olmuş ve bunun yanında yine muhtelif maksatlı 96 araç standart personeliyle birlikte, 164 ambulans ve 30 iş makinası görev yapmıştır.

 

Kızılay, Türk Silahlı Kuvvetleri, çeşitli STK'lar Deniz Feneri, AKUT gibi burada çalışmalar yapmışlar ve elde edilen 2 bin 633 çadır, 6 bin 144 battaniye, bin 54 katalitik soba, 125 prefabrik ev, 23 banyo-tuvalet, bin 15 yatak, 280 mutfak seti ve 92 ton muhtelif gıda afet bölgesinde halkımıza ulaştırılmıştır. Günlük 10 bin ekmek kapasiteli fırın ve 3 adet seyyar mutfak ile 3 öğün sıcak yemek dağıtımı şu anda da devam etmektedir.''

 

Devletin bütün imkanlarıyla seferber olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, bütün çalışmaların titizlikle devam ettiğini söyledi. Başbakan Erdoğan, ''Ben depremzede vatandaşlarımın metanetini gerçekten büyük bir hayranlıkla tespit etmiş bulunuyorum. Bu metanet tabii ki değerlerimizden de kaynaklanıyor. Görüldüğü gibi burada ciddi manada bir feryadı figan veya bir isyan görmüyorsunuz, böyle bir durum söz konusu değil. İşte bu, insanımızın ne denli bir metanet sahibi olduğunu göstermesi bakımından çok çok önemli. Ölenlerin yakınlarına başsağlığı dilerken, yaralılara şifalar diliyorum. İnşallah kısa zamanda da yollarına, suyuna varıncaya kadar alt yapı çalışmalarını yine KÖYDES kapsamında sürdüreceğiz'' diye konuştu.

 

Bu haber toplam 1516 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri