Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan'dan Katsayı ve Pusu Açıklaması

11.12.2009 18:16
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Reşadiye'de yaşanan hain saldırı ve Katsayı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD ve Meksika ziyaretinden dönüşünde, Esenboğa Havalimanı'nda gündemdeki konulara yönelik önemli açıklamalar yaptı.

KATSAYI KARARINA TEPKİ

Danıştay'ın YÖK'ün katsayı kararıyla ilgili itirazını red etmesiyle ilgili Başbakan Erdoğan,  "Danıştay'la ilgili konunun birinci derece muhatap YÖK. YÖK konuyla ilgili düşüncelerini açıkladı” dedi. “ Fakat biz de bu alınan kararların daha işin başından itibaren YÖK'ün görüşme taleplerine karşı olumsuz yaklaşımları ve daha sonrasında vermiş olduğu bu kararla bir çelişkiyi ortaya koyuyor” diyen Erdoğan,  “Çünkü aynı Danıştay'ın bu konuyla ilgili daha önce verdiği karalar var. "Bu işin sorumlusu YÖK'tür. 'Sorumlusu YÖK'tür' diye iki kez karar veren Danıştay bu defa tam farklı bir kararla o verdiği kararları yok farz eden bir karar ortaya koydu. Şu anda YÖK bu değerlendirmeleri kendi içinde yaparak, atılması gereken bir adımı hukuk devleti içinde inanıyorum ki hukuka uygun şekilde bu kararı atacaktır bu adımları atacaktır. Ben ülkemiz için, gençliğimiz için hayırlı olacak bir adımdır diye düşünüyorum” dedi.

MİLLİ BİRLİĞİ ENGELLEMEK İSTİYORLAR

"Tokat'taki saldırıyla ilgili, bu tür olayların 'hassasiyetleri artırmak için devam edebileceğini' düşündüğünüzü ifade ettiniz. Bu tip saldırılar derken açılıma karşı saldırıları mı kastettiniz?" şeklindeki basın mensubunun sorusuna ise Erdoğan, "Bu tür saldırıların hepsi bizim bu milli birlik ve kardeşlik projemizle demokratik açılım sürecini engellemeye, baltalamaya yani bu projeyle ilgili umutları ortadan kaldırmaya yönelik saldırılardır. Bunu orada da söyledim. Aynı şekilde teyit ediyorum. Terör örgütünün Tokat Reşadiye bölgeleri Karadeniz'e inme çalışmalarıdır. Bunlar da yeni değildir. Bunu başarabilmenin gayretleridir. Bölgedeki güvenlik, hassasiyet fazlasıyla daha da artırılacaktır." diye cevap verdi.

"BU TÜR VAHŞETİ ANCAK TERÖR ÖRGÜTÜ YAPAR"

"Gerçek yüzü ortaya çıkacaktır" ifadesini kullandınız? Gerçek yüz derken başka bir adres olabilir mi? Başka bir şey mi var arkasında. Bunu mu kasteniz?" sorusuna ise Erdoğan, "Amaçlar, amaçlar." diye karşılık verdi. Aynı muhabirin "Terör örgütü dışında başta bir yapılanma mı var?" yönündeki sorusuna ise Erdoğan, "Ben böyle bir şeyi söylemedim. Zaten bu tür bir vahşeti ancak terör örgütü yapar. Başka kimse yapamaz." şeklinde cevap verdi.

KAPATMA DAVASI

Erdoğan, DTP'in kapatma davasıyla ilgili soruya ise, "Bu Anayasa Mahkemesi'nin kararıdır. Bu konuyla ilgili düşüncelerimizi, parti kapatmalarına yönelik görüşümüzü daha önce açıkladık zaten. Bu bilinen bir şey." şeklinde cevap verdi.

 

Bu haber toplam 1284 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri