Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan Komando Okulu'nda brifing verecek.

04 Kasım 2008 / 10:00
Genelkurmay, Başbakan ve kabine üyelerine bugün Eğirdir Komando Okulu'nda brifing verecek
Genelkurmay Başkanlığı, terörle mücadelede kapsamında yürüttüğü iç güvenlik harekâtlarına ilişkin Bakanlar Kurulu'na 27 Ekim Pazartesi günü verdiği brifingin ikincisini bugün Isparta Eğirdir'deki Komando Okulu'nda düzenleyecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Terörle Mücadele Kurulu üyesi 6 bakana teröristlerle mücadele eden askerlerin nasıl eğitildiği anlatılacak. Doğu ve Güneydoğu'da görev yapacak komandoların tanıtılacağı brifing tüm gün sürecek. Komutanların "Amerikalı Rangerlerden daha iyiyiz" dediği komandoların yetiştirilme biçimi şöyle:

* Doğu ve Güneydoğu'da görev yapacak komandolar Isparta Eğirdir'deki Komando Okulu'nda 9-16 hafta arasında eğitim alıyorlar.

* Doğu'nun yapısıyla birebir aynı özelliklere sahip arazilerde hakiki mühimmatlarla en az 10 gün süren tatbikatlar yapılıyor.

* Günde ortalama 5 bin kalori ile beslenen komandolar, dağ başında zor koşullarda, hiçbir yardım almadan tek başlarına 15 gün boyunca yaşayabilecek şekilde eğitiliyor.

* Askerlerin güvenlerini geliştirmek için verilen eğitimlerin arasında dünyada benzeri olmayan 76 metrelik kule ve 127 engel eğitimi de var.

* Her türlü koşula uyum sağlaması istenen askerler yarasa, yılan ve farelerin olduğu karanlık tünellerden geçiriliyor. Askerler 32 kiloluk teçhizatlarla her gün 27 km. intikal yapıyor, dağ tırmanıyor. Haftada en az 3 kez, yine hakiki mühimmatlarla gece harekâtı yapılıyor.

* Asker, teçhizatla, Eğirdir'den Antalya'ya kadar engebeli arazide yürüyor.

* Eğitimi tamamlayanlar, dünyanın hiçbir ordusunda olmayan 67 parkurda sınava giriyor, yapamayan yeni eğitim alıyor.

PROFESYONEL ORDU

Eğirdir'de verilecek brifingde Doğu ve Güneydoğu'da teröristlerle savaşacak timlerin profesyonelleştirme çalışmalarından da bahsedilecek. Geçen yıl alınan kararla Doğu ve Güneydoğu'da, terörle sadece subay ve astsubaylardan oluşan profesyonel komandoların savaşması için TSK bünyesinde yeni bir yapılanmaya gidildi. Altı komando tugayında 2009 Mart'ından sonra da er ve erbaşlar olmayacak. Dağlarda PKK'lıları kovalama işi, kısa süreyle askere giden er ve erbaşlara değil hareket kabiliyeti yüksek 'profesyonellere' devredilecek. Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ Kara Kuvvetleri Komutanı olduğu dönemde Güneydoğu'daki timlerin profesyonelleştirileceği haberini ilk kez Eğirdir'de vermişti.

BAŞBAKAN ERDOĞAN, ISPARTA'YA GİTTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak ANA ile 09.00'da Isparta'ya gitti.

Başbakan Erdoğan'ı Esenboğa Havalimanı'ndan Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz ve öteki ilgililer uğurladı.

Erdoğan ile birlikte Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin de Isparta'ya gitti.

Başbakan Erdoğan, Isparta-Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığını ziyaret edecek.


Kaynak:
Bu haber toplam 6720 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri