Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"KURUMLAR ARASINDA ÇATIŞMA YOK"

15.03.2010 21:39
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kurumlar arasında çatışma olmadığını belirterek, "Kurumları temsil edenlerin gönül dünyalarında bir çatışma varsa onu bilemem." dedi

 

Erdoğan, İngiltere'ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, ziyaretin küresel barış ve istikrarın sağlanması konusunda ortak çalışmaların değerlendirilmesi açısından önemli olduğunu söyledi. Erdoğan, kendisinin İngiltere Başbakanı ile yapacağı görüşmenin, ayrıca önümüzdeki dönemde birlikte neler yapabileceklerini ele alma bakımından önemli olduğunu ifade etti.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ile ilgili basına yansıyan iddialarla ilgili bir soru üzerine Erdoğan, "İçişleri Bakanlığımız bu tür konuları yakından takip ediyor. Bu tür haber aynı zamanda yargıyı da ilgilendiren haberler. Yargıda bu tür haberleri suç duyurusu gibi kabul etmek süretiyle üzerine gitmeli. Ortada dolaşan rakamlar, haberler fevkalede öneme haiz. Adana sıradan bir ilimiz değil." dedi.

Diyarbakırspor maçlarındaki olaylarla ilgili bir soruya ise Erdoğan, şöyle cevap verdi: "Bu konu tamamıyla Futbol Federasyonu ile alakalı konu. Buranın hükümetle uzaktan yakından alakası yok. Futbol Federasyonunun yetkili kurullları bunu görüşecektir, müzakere edecektir, gerekli kararı da verecektir. Bu tür tabloları yaşamak, görmek istemiyoruz. Bunlar ayrıca, bizi üzüyor. Biz sporu, fair play anlayışı içinde sürdürelim istiyoruz. Ama fair play'in hep lafını yapıyoruz. Uygulamaya gelince bugüne kadar doğru dürüst yaşayamadık. Temenni ederim ki bundan sonra yaşarız."

ABD'YE GİTMEME SİNYALİ

ABD ve İsveç'in sözde Ermeni soykırım yasasını kabul ettiği, İsveç ziyaretini iptal ettiği, ABD ziyaretini iptal etme durumu olacak mı sorusuna da Erdoğan, şu cevabı verdi: "Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında Cemil Bey en güzel cevabı verdi. Aynı şekilde o cevaptaki gibidir. Bizim ABD'ye öngörülen ziyaretimiz yoktu. ABD'nin daveti vardı. Bunlar rutin davetlerdir. Bu davete Türkiye'yi temsilen bir arkadaşımız katılır, kimdir, bunun tespitini şu anda yapmış değiliz." dedi.

 

"KURUMLAR ARASINDA ÇATIŞMA YOK"

Ayrıca, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un sevkiyat ile ilgili kurumlar arası iletişimsizlikten bahsettiği hatırlatılarak, "Türkiye'de kurumlar arası bir çatışma mı var?" sorusuna Erdoğan, şu cevabı verdi:

"Kurumlar arası çatışmanın olduğu kanaatinde değilim. Kurumları temsil edenlerin gönül dünyalarında bir çatışma varsa onu bilemem. Ama kurumlararası bir çatışma asla söz konusu değildir. Her kurum anayasa içinde, yasalar içinde kendisine tanımlanmış olan görev alanı içerisinde hareket ederse zaten hiç bir problem kalmayacaktır. Zaten bu tanım içinde görevimizi ifa ediyoruz. Kurumlarımızın da bu tanım içinde görevlerini ifa etmelerini istiyoruz. Kuvvetler ayrılığı ilkesinden yasama, yürütme, yargı derseniz bu konuyla ilgili açıklamalarımı da zaten yaptım. Tekrar onun üzerinde de durmayı da gereksiz buluyorum."

'Nevruz etkinliklerine katılacak mısınız ?' şeklindeki soruya ise Erdoğan, kendisinin öyle bir planlaması olmadığını, her sene kendisinin veya bir arkadaşının nevruz kutlamalarına katıldığını hatırlattı. Erdoğan, başta Kültür ve Turizm Bakanı olmak üzere bir kaç arkadaşının katılacağını kaydetti.

Bu haber toplam 922 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri