Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Hayalleri dahi ulaşamaz!' - video

17.07.2010 18:12
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Bizim ulaştığımız seviyelere başkalarının hayalleri dahi ulaşamaz. Biz boş laf üretmiyoruz, biz kuru sıkı atmıyoruz, biz iş üretiyoruz' dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesince yapımı tamamlanan Dolmabahçe-Bomonti arası kara yolu tüneli ile kavşak ve bağlantı yollarının açılışı dolayısıyla düzenlenen töreninde konuşan Erdoğan, geçen yıl 2 tüpten oluşan Kağıthane-Piyalepaşa tünelini hizmete aldıklarını, bu tünelin İstanbul'un ve tünele yakın semtlerin trafiğini ciddi şekilde rahatlattığını anlattı.

Tünelden, günde ortalama 40 bin aracın geçtiğini, şu ana kadar toplamda 11 milyon 600 aracın burayı kullandığını belirten Erdoğan, onun bir devamı niteliğinde olan ve bugün resmi açılışını yaptıkları Dolmabahçe-Bomonti tünelinin, toplamda 4 bin 750 metre uzunluğunda olduğunu söyledi.

Tayyip Erdoğan, Kağıthane'den Dolmabahçe'ye yoğun saatlerde ulaşımın yaklaşık 40 dakika sürdüğünü, tünelin açılmasıyla, bu sürenin sadece 5 dakikaya indiğini vurgulayarak, tünel inşaatının 248 milyon 700 bin liraya mal olduğunu bildirdi.

İstanbulhalkına nefes aldıracak bu tünelin hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, ''Her zaman söylüyorum. Bu bir aşk, sevda, dert işidir. Dertliyseniz dağları delersiniz, aşıksanız dağları delersiniz. Her zaman ne dedik? Biz dertliyiz ve onun için aşkımız var milletimize. Gece demeden, gündüz demeden koşuyoruz, dağları deliyoruz, Ferhat gibiyiz Leyla'ya da ulaşıyoruz'' dedi.

Erdoğan şu anda Çayırbaşı tünel inşaatının hızlı şekilde devam ettiğini, 159 milyon lira maliyetle tamamlanacağını ve kentin 4 bin metre uzunluğunda yeni bir tünel daha kazanacağını belirterek, buranın da şu anda yüzde 70'inin bittiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, çeşitli semtlerde toplam 55 bin 672 metrelik 7 tünelin proje aşamasında olduğunu, bunların da tamamlanmasıyla tünellerin toplam uzunluğunun 84 bin metreye ulaşacağını ifade ederek, kara yolu çalışmalarının da hızla devam ettiğini, 5 milyar 678 milyon liralık yatırım gerçekleştiğini, 231 kavşak ve yol yapımının tamamlandığını, toplamda 404 kilometre yeni yolu İstanbul'a kazandırdıklarını anlattı.

Raylı sistem çalışmalarının da aynı şekilde devam ettiğini, metroya sadece şu son dönemde 5 milyar liralık yatırım yaptıklarını, raylı sistem uzunluğunu 78 kilometreye ulaştırdıklarını belirten Erdoğan, ''Aynı hız, aşk ve şevkle devam edeceğiz, zira gece ve gündüz demeden buna devam edeceğiz. İstanbul'un kronik sorunlarını çözmek, ulaşım sorununu hafifletmek için çok önemli adımlar atıldı, atılmaya da devam ediyor. Dünya metropolleriyle kıyaslandığında İstanbul sorunlarının minimize edildiğini, önemli ölçüde hal yoluna koyduğumuzu görüyorsunuz'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, İstanbul'un geçmişle mukayese edilmeyecek büyüme ve gelişme süreci içinde olduğunu belirterek, İstanbul'un bir dünya şehri olarak ayağa kaldırıldığını söyledi.

''İstanbul bugün kabına sığmıyor'' diyen Erdoğan, kentin, kongre, inanç, sağlık turizmiyle büyük bir büyümü içine girdiğini belirtti.

İstanbul'un Avrupa kültür başkenti olması için yoğun çaba sarf ettiklerini, şu anda birçok ulusal ve uluslararası etkinliklerle çalışmaların devam ettiğini anlatan Erdoğan, kentin son dönemde çok sayıda organizasyona ev sahipliği yaptığını, dünyada adından söz ettirdiğini kaydetti.

Kentin tarihi ve kültürel zenginliğini gün yüzüne çıkarmak için yoğun gayrette olduklarını belirten Erdoğan, İstanbul'un tarihine, büyüklüğüne ruhuna yakışır şekilde dünya şehirleri arasında yer alması için çalıştıklarını anlattı.

Çabalarının kararlılıkla sürdüğünü belirten Erdoğan, ''Bizim ulaştığımız seviyelere başkalarının hayalleri dahi ulaşamaz. Biz boş laf üretmiyoruz, biz kuru sıkı atmıyoruz, biz iş üretiyoruz ve ürettiğimiz işler de 81 ilde kendini gösteriyor'' dedi

 

-''NİÇİN EVET?''-

Çok önemli bir hususu da paylaşmak istediğine dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Evet deyince aklınıza ne geliyor? Niçin evet? Kadınlarımız, çocuklarımız, özürlülerimiz, yaşlılarımız, şehitlerimiz, dul ve yetimler, gazilerimizin her alanda avantajlı olmalarını sağlamak için 12 Eylül'de 'evet' diyoruz. Çocuk istismarının önüne geçilmesi için 'evet' diyoruz.

Bu, milletin bir projesi. Bu, darbe anayasasını kenara itip milletin anayasasına 'evet'tir. Kişisel verilerin ancak kanunlarla öngörülen hallerde veya kişinin rızasıyla işlenebilmesine 'evet'. Biz bunun için bu mücadeleyi veriyoruz. Fişlemenin tarihe karışmasına 'evet' diyoruz. Bu milletin evlatları devlet dairelerinde, şurada burada fişlenmesin. İşte hatırlatıyoruz. Bu çok önemli bir şey. Yurt dışına çıkış özgürlüğünün genişletilmesine 'evet'. Üstünlerin hukuku değil, hukukun üstünlüğüne 'evet'. Ben sadece şunu söylüyorum; durmak yok, yola devam.''

Türkiye'nin yollara, otobanlara,hızlı trenhatlarına, havaalanlarına, daha yaygın hava ve deniz taşımacılığına ihtiyacı olduğunu vurgulayan Erdoğan, ''Türkiye büyüyor, Türkiye'nin ekonomisi büyüyor, ama Türkiye'nin demokrasisi de güçleniyor, onun için 'evet'.Türkiyebüyüdükçe, çok daha büyük yollara, gönül yollarına ihtiyaç var. Yollar arttıkça Türkiye çok daha fazla üretir. Ama altını çizerek ifade ediyorum; yol yapmakla iş bitmiyor, mesele bitmiyor. Türkiye'nin her tarafını bölünmüş yollarla donatırken, eş zamanlı olarak demokrasi otobanını da inşa etmek, siyaset yolunu da temizlemek zorundayız'' şeklinde konuştu.


Bu haber toplam 1170 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri