Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan akademik yıl açılışı yaptı

02.10.2010 21:30
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Piri Reis Üniversitesi akademik yılı açılışına katıldı.

Başbakan Erdoğan, içerde ve dışarda üretilen ''sanal düşmanlarla'' uğraşmaktan, Türkiye'nin, denizlerine, madenlerine, akarsularına, en önemlisi de insanına, insan potansiyeline, gençlerine, çocuklarına, eğitime, yani geleceğe vakit, kaynak ayıramadığını ifade ederek, ''Hükümet olarak bu anlayışı tersine çevirmek, statükoyu kırmak ve ezberleri bozmak için 8 yıldır kararlı bir mücadele veriyoruz'' dedi.

Tuzla'daki Piri Reis Üniversitesinin, 2010-2011 akademik yıl açılış töreninde konuşan Erdoğan, Türkiye'de bir denizcilik ihtisas üniversitesinin açılmış olmasının, bu üniversitenin kısa zamanda büyük başarılar elde etmesinin, herkesin gurur duyacağı bir gelişme olduğunu belirtti.

Türkiye'de 2008 yılına kadar böyle bir üniversitenin kurulmamış olmasının da ayrıca sorgulanması gereken çok ciddi bir durum olduğuna dikkati çeken Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Siz, ilkokuldan itibaren, adeta bir ezber şeklinde 'Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkedir' tekerlemesini öğreteceksiniz, ama sizin denizcilik üzerine bir üniversiteniz olmayacak. Ben size bunun temel sebebini açıklayayım, on yıllar boyunca, bir yandan 'Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkedir' tekerlemesi söylenirken, onun hemen yanında bir tekerleme daha vardı, o da 'Türkiye dört tarafı düşmanlarla çevrili bir ülkedir' tekerlemesi. Denizlerin gereği on yıllar boyunca yerine getirilmedi, ama sanal düşmanlar için bu ülkenin kaynakları, enerjisi, umudu heba edildi, gitti. İçerde ve dışarda üretilen sanal düşmanlarla uğraşmaktan, Türkiye, denizlerine, madenlerine, akarsularına, en önemlisi de insanına, insan potansiyeline, gençlerine, çocuklarına, eğitime, yani geleceğe vakit ayıramadı, kaynak ayıramadı. Hükümet olarak bu anlayışı tersine çevirmek, statükoyu kırmak ve ezberleri bozmak için 8 yıldır kararlı bir mücadele veriyoruz.''

Başbakan Erdoğan, Yunanistan'ın yaşadığı ekonomik krize değinerek, ''Bu krizin altında silahlanmaya yatırdığı para çıkıyor. Yıllar yılı ne var ne yok silahlanmaya yatırdı, yatırdı. Kime karşı yatırıyor bu parayı? Malum. Bu para ne işe yaradı, yarıyor mu? Silah teknolojisi, savunma sanayi sürekli değişiyor, gelişiyor. Siz harcadığınız bu paralarla ülkenin geleceğini de karartıyorsunuz. İşte bu sanal düşmanları üretmenin bedeli komşumuzda da bu kadar ağır olmuştur. Aynı yanlışa bizim de düşmememiz gerekir'' diye konuştu.

-EĞİTİME AYRILAN PAY-

Recep Tayyip Erdoğan, ilk kez dönemlerinde 2005 yılından itibaren milli eğitimin bütçeden aldığı payın diğer tüm kalemlerin önüne geçtiğini ifade ederek, daha önce en önemli payın savunmada olduğunu, bunu eğitime kaydırdıklarını anlattı. Erdoğan, 2002 yılında 7,5 milyar lira olan Milli Eğitim bütçesini, bu yıl yüzde 278 oranında bir artışla 28 milyar liranın üzerine çıkardıklarını söyledi.

Türkiye genelinde, 150 bin yeni derslik inşa ettiklerini, Cumhuriyet tarihi boyunca, 79 yılda yapılan, hatta Osmanlı'dan devralınan toplam dersliklerin yaklaşık yarısı kadarını son 8 yılda yaptıklarını ifade eden Erdoğan, yüksek öğretim bütçesinin, 2002 yılında 2,5 milyar lira olarak gerçekleştiğini, bu yıl da bunu 9,5 milyar liraya kadar ulaştırdıklarını belirtti.

-''78 ÜNİVERSİTE KURDUK''-

Başbakan Erdoğan, 49'u devlet, 29'u vakıf üniversitesi olmak üzere 78 yeni üniversite kurduklarını, artık Türkiye'nin 81 ilinde üniversite bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

''Şunu diyebilirsiniz 'Her ile üniversite kurmak bu işi çözmüyor, akademisyenler noktasında ne durumdayız'. Doğrudur biz diyoruz ki biz bir an önce bu işin fiziki adımlarını atalım, bir diğer taraftan da akademisyenleri yetiştirelim. Geçmişte akademisyen yetiştirmede ideolojik yaklaşım süreci vardı. Bundan dolayı ülkede akademisyen de yetiştiremiyorduk. Çünkü patentine bakıyorlardı. Nerede, kimden, nasıl? Bilginin patenti olmaz, bilgi kimde olursa olsun onu almak zorundayız, bunun aksi ihanet olur.''

Akademisyen ihtiyacını karşılamak için başta ABD olmak üzere birçok ülkeye yüksek lisans ve doktora eğitimi yapmaları için her yıl yaklaşık 1000-1500 öğrenci gönderdiklerini belirten Erdoğan, üniversite öğrencilerinin daha iyi şartlarda eğitimlerine devam etmeleri için burs ve yurt imkanını önemli ölçüde iyileştirdiklerini anlattı.

Erdoğan, 2002 yılında sadece 45 lira olankredive burs miktarını, 200 liraya çıkardıklarını, yemek parası olarak da öğrencilere ayda 120 TL destek verdiklerini belirterek, yüksek lisans yapan öğrencilere de 400, doktora öğrencilerine ise 600 lira burs verdiklerini kaydetti.

Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''2003 yılından bugüne kadar toplam 60 bin 854 yatak kapasiteli 148 adet yurt ve bloğu yükseköğretimin hizmete sunduk. Sadece İstanbul'da mevcut olan yurtlarımızdaki yatak kapasitesini 11 bin 400'den 15 bin 512'ye yükselttik. Sonuç ortada. İşte şu anda Piri Reis Üniversitesi, yaptığımız tüm bu yatırımların nasıl sevindirici, umut verici bir netice doğurduğunu çok somut şekilde ortaya koyuyor. Buradan mezun olacak öğrencilerin, en az 2 bin, 3 bin dolar maaşla, sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada iş bulabileceklerini büyük bir memnuniyetle izliyoruz.

Buradan önemli bir gelişmeyi de hatırlatmakta fayda görüyorum, Avrupa Deniz Emniyeti Ajansı, kısa adıyla EMSA, 2004'ten beri Türkiye'de denizcilik eğitimi üzerine incelemelerde bulunuyordu. Bu noktada tüm eksiklikleri tamamladık ve bu yıl EMSA, Türkiye'nin denizcilik okullarından yetişen elemanların, AB ülkelerine ait gemilerde çalışmasının yolunu açmış oldu.''

Denizler noktasında, sadece eğitim üzerinde durmadıklarını belirten Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Şu rakamlara özellikle dikkatlerinizi çekiyorum, 2002 yılına göre, 2009 sonu itibarıyla, liman ve iskelelerimizden yüklenen genel yükte yüzde 64 oranında artış oldu. Konteyner taşımacılığında yine 2002'ye göre yüzde 130'un üzerinde kruvaziyer yolcu miktarında yüzde 346 oranında artış kaydettik. Türk sahipli toplam filo kapasitesine göre Türkiye, 2007 yılında dünyada 19'uncu sırada iken 2008 yılında 17'nci sıraya ve bugün itibarıyla dünyada 16'ncı sıraya yükseldi. 2003 yılında 37 olan tersane sayımız bugün itibarıyla 67'ye ulaştı.''

-PRUVANIZ NETA-

Konuşmasını Piri Reis'in, Kitab-ül Bahriye adlı eserine başlarken kullandığı ifadelerle tamamlamak istediğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

''Diyor ki Piri Reis, 'Ey vefalı kişi... Bil ki bu deniz bilimidir ve fevkalade zordur. Piri Reis Üniversitesinin, zoru kolaya çevirdiğini görüyoruz. Hocalarımızın gayret ve fedakarlığı, öğrencilerimizin gözlerindeki umut ışığı, eminim ki bu zor bilim dalını kolaylaştıracak, dünya sularına donanımlı, birikimli, disiplinli Türk denizcilerinin hükmetmesinin yolunu açacaktır.

Bugün, bu tören öncesindeki açılışlarda, amfibi gemimiz ve kuru yük gemimiz için, denizcilerin sık kullandığı bir temenni dile getirildi. Esasen bu temenniyi buradaki öğrencilerimiz hak ediyor. Esasen, bu temenniyi en çok da buradaki öğrencilerimiz hak ediyor. Pruvanız neta, rüzgarınız kolayına olsun. Allah yolunuzu, bahtınızı, rotanızı her daim açık tutsun.

Bu haber toplam 4688 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri