Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan sert ithamlarda bulundu

13 Ekim 2008 / 11:38
Başbakan Erdoğan'dan sert sözler. Başbakanın küresel krize ilişkin açıklamaları yeni bir polemik başlatacak.
Başbakan Erdoğan bazı çevrelerin felaket tellallığı yaptığını savundu. İsim vermeden TÜSİAD'ı eleştirdi, siyasi ve maddi çıkar umanların dört gözle kriz beklediğini iddia etti..

Krizden en asgari düzeyde etkileneceklerini savunan Erdoğan, karamsarlık pompalayanların beklenti içinde olduklarını ileri sürdü. Başbakan Erdoğan 11. Dış Ticaret Haftası'nda konuştu.

-Başbakan yerinde durmuyor diyorlar. Gitmezsen olmuyor. Olduğun yerde durursan müşteri sana gelmez. Yurtdışına çıkmamayı meziyet sanan siyasetçiler var.

-Öyle olsa ihracak hacmi 133 milyar dolara yükselir miydi?Çok şükür ticaret ve yatırım yapmadığı yer kalmamış durumda.

-Kim derdi ki Rusya Federasyonu dış ticarette 1. sıraya oturacak. Bütün bunlar münasebetle oldu. Aramızdaki diyalogların artmasıyla oldu.

-En çok sevindiğim şey 12 bin çeşit farklı ürün ihraç ediyoruz. Hamdolsun bugünlere geldik. Bu bir özgüvendir.

-6 yıl içinde vergi oranlarını oldukça düşürme gayreti içinde olduk. İstihdam üzerindeki yükleri daha da azaltacağız.

-Bürokratik işlemlerin azaltılmasında ve enerji arzında birçok çalışmamız oldu. Yurt dışı sebeplerle zam varsa ne yazıkki istemeye istemeye intikal ettirmek durumundayız.

-Finans bankaları batıyor el değiştiriyor. Gelişmekte olan ülkeler bu dalgalanmadan mutlaka etkilenecektir. Ama en asgari düzeyde olacaktır. Krizden gerekli desler çıkararak bugünlere geldik.

-Siyasetten olsun medyadan olsun sivil toplum kuruluşlarında son derece olumsuz son derece karamsar olanlar var..

-Bittik, tükendik havasında olanlar var. Moral bozmak için gayret sarfedenler var. Bunların karamsarlığı bir türlü bitmedi.

-Ne oldu çok şükür Türkiye 6 yıl boyunca krizlerden alnının akıyla çıktı. Hiçbir yapıcı önerileri yok. Çünkü dağarcıklarında bir şey yok. Millete karamsarlık pompalıyorlar

-Açık söylüyorum dört gözle kriz bekleyenler var. Siyasi ve maddi çıkar umanlar var ellerini ovuşturanlar var. Milletim çok iyi biliyor. Bunlara fırsat vermedik ve vermeyeceğiz.

-Bunlar yangına benzin pompasıyla gidiyor biz su pompayla yangını söndürme gayreti içindeyiz. Krizi en az zararla atlatacağız.

-Küresel sermayeden 15 milyar dolar yatırım bekliyoruz. Ayağımız yere sağlam basmalı gerçekçi olacağız ama asla yılınlığa kapılmayacağız.

-İhracatçılara sesleniyorum, karamsarlık pompalamaya çalışanlara lütfen kulak asmayın. Bilinki kendi beklentileri var da onun için.
Kaynak:
Bu haber toplam 912 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri