Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan'dan Anlamlı Talep

07 Eylül 2008 / 18:59
İsveç başbakanı Fredrik Reinfeld, yaklaşık 400 bin Müslümanın yaşadığı ülkesinde firmalara helal ürün satmaları çağrısında bulundu.

Atilla Altuntaş/İsveç

Ramazanın ilk günü helal kesim yerlerini gezen Reinfeld, Müslümanların bu hasassiyetlerinin dikkate alınması gerektiğinin altını çizdi. Ortada önemli bir talep olduğunu vurgulayan Reinfeld, bilgisizlikten ve ön yargıdan dolayı İsveçli firmaların bu imkanı iyi değerlendiremediklerini söyledi.

Reinfeld, Ramazan dolayısıyla bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. İlk durak olarak Johanneshov bölgesindeki Kıble Helal Et isimli şirketi seçen başbakan, İslami usul kesim yerlerini inceledi. Farklı kültürlerin bir arada olmasının öneminden bahseden Reinfeld , hükümet olarak gereksiz tartışmaları ve kavgaları ortadan kaldırmaya gayret ettiklerini ifade etti.

Değer yargısı tartışmalarını en aza indirmede ufak tedbirlerin bile yeterli olabileceğine vurgu yapan İsveçli lider, buna örnek olarak da işyerlerinde açılacak ibadet yerlerini ve başörtüsüne yasak konulmamasını gösterdi. Reinfeld, bu sayede entegrasyonun nasıl inşa edileceğinin pratikte gesterilmiş olacağını kaydetti.

Kaynak:
Bu haber toplam 1080 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri