Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AK Parti'den Gülen harekatı açıklaması

17.10.2010 16:05
Başbakan'ın Başdanışmanı Akdoğan'dan "Gülen Hareketi" hakkında çok çarpıcı cevap;

 

Başbakan'ın Başdanışmanı Akdoğan: Gülen Hareketi AK Parti'yi değil doğru projeleri destekliyor

Başbakan Erdoğan'ın Başdanışmanı Doç. Dr. Yalçın Akdoğan, Akşam gazetesine verdiği röportajdaFethullah Gülenve Gönüllüler Hareketi hakkında çarpıcı tespitlere yer verdi.

Röportajda ağırlıklı olarak demokratik açışım ve Güneydoğu eksenli sorular soran Özlem Akarsu Çelik, sözü Kürtçe yayın yapan ilk özel televizyon olan Dünya TV'ye ve Gülen hareketine getirdiğinde Yalçın Akdoğan bu sorulara şöyle cevaplar verdi.

GÜLEN HAREKETİ, AK PARTİ'Yİ DEĞİL DOĞRU PROJELERİ DESTEKLİYOR

- Bölgede Kürtçe televizyon kuran Gülen cemaati ile PKK arasında bir süredir gerilim yaşanıyor, neden?

PKK, dibinde ot bitirmeyen, hiçbir alternatife yaşam hakkı tanımayan, farklı sesleri anında boğmaya çalışan bir örgüt. Hem kendi içinde ceberut ve acımasız, hem bölgedeki yandaş olmayan Kürtlere ve farklı oluşumlara karşı tahammülsüz ve gaddar. Kürt işadamlarının iş makinelerini yakan, esnaftan haraç alan, imam öldüren, parti binalarını bombalayan, yerel medyayı ve sivil örgütleri tehdit eden bir örgütün bu tavrı şaşırtıcı değil.

İşte bu noktada güvenliği sağlamak büyük önem taşıyor. Hükümetin güvenlik tedbirlerini eleştirenler PKK'nın baskısına çanak tutmuş oluyor.AK Partiiktidarı, bölge halkının talep ve beklentileri doğrultusunda bu adımları atıyor.

Gülen Hareketi'nin bölge insanını kucaklaması, Türkiye'nin bütünlüğüne zarar vermez, aksine kardeşlik anlayışını pekiştirir.

'SİYASİLEŞME' İDDİASI BÜYÜK HAKSIZLIK

- AK Parti iktidarına açık destek veren Fethullan Gülen'in bir siyasi aktör gibi hareket ettiğini düşünmüyor musunuz? Sizin 'sivil oluşum' dediğiniz cemaat siyasallaşıyor mu?

Ben, cemaatin AK Parti'yi değil, doğru adımları ve projeleri desteklediğini düşünüyorum. Cemaat fertlerinin AK Parti'yle gönül bağı kurması, duygusal olarak kendisine yakın hissetmesi ayrı bir durumdur, ancak cemaat düzeyinde tavır takınılması, hükümetin demokratik adımlarının desteklenmesini ifade eder.

Gülen Hareketi, sosyo-kültürel bir oluşumdur. Bu kadar büyümesi, siyasileşmemesinden ve çok farklı özellikteki insanlarla gönül bağı kurabilmesinden geçiyor. Siyasileşme iddiası, kanaatimce büyük haksızlık olur. Nitekim kendileri de bunu yalanlıyor, varoluş amacına aykırı olduğunu söylüyor.

- Cemaatle ilgili iddialarını kitaplaştırdıktan sonra tutuklanan Hanefi Avcı'nın sol bir örgütle (Devrimci Karargah) ilişkisi olduğu öne sürülünce muhafazakar kesimden de itirazlar yükseldi..

Bu örgütün (Devrimci Karargah) yapay bir taşeron örgüt olduğunu, belli amaçlar için kullanılacak bir kurmaca olduğunu okuyoruz. Bunu sol olarak adlandırmak da bence aynı kullanım amacının bir parçası.

İnsanların kişiliklerine yönelik iyi niyetler beslenebilir, ama asıl olan eylemler ve yapılanlardır. Gerçekler bazen sevimsiz olabiliyor. Mantıksız yapılan işler mantığa ters geliyor diye yalan olmuyor. Bence yargılamayı sabırla ve ön kabulsüz izlemek gerekiyor.

KÖŞK SEÇİMİNDE FIRTINA İDDİASI HAYAL ÜRÜNÜ

- Zaman Gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce, Fethullah Gülen'in Türkiye'ye dönmek istediğini söyledi. Gülen gelirse ne olur?

Hiçbir şey olmaz, ne olur!

- Gelmesine mani var mı?

Yasal bir engel yok... İstediği zaman gelebilir. Kendi takdiridir. Ona kimsenin gel veya gelme deme hakkı olduğunu sanmıyorum.

- Cumhurbaşkanlığı seçiminin AK Parti içinde fırtınalar koparacağı senaryosu ne kadar gerçek?

Tamamen hayal ürünü. AK Parti'de hiçbir seçim fırtınalar koparmamıştır. Bunlar ihtimali değil, AK Parti'yi tanımayanların temennilerini oluşturuyor. Erdoğan ve Gül'le ilgili yorumlar, bu ikilinin iyi tanınmamasından kaynaklanıyor.

AKDOĞAN'IN KİTAPLARI

* İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın-Demokratik AçılımSürecinde Yaşananlar
* Tarihe Düşülen Notlar-17 Aralık AB Zirvesinin Perde Arkası
* AK Parti ve Muhafazakar Demokrasi
* Kırk Yıllık Düş Avrupa Birliği'nin Siyasal Geleceği ve Türkiye
* Hayatı ve Siyaseti Düşünmek Türkiye'nin Siyasal Durumu ve Zor Zamanda Yaşamak
* Siyasal İslam Refah Partisi'nin Anatomisi
* Görsel İktidar
* Siyaset ve Kutsallık

Özlem Akarsu Çelik / AKŞAM
 

Bu haber toplam 1826 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri