Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakanlık: İmzamızın arkasındayız

09.06.2010 22:41
BM'deki kritik İran oylamasının ardından Başbakanlıktan açıklama yapıldı.

 

Başbakanlık Kaynakları Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde İran'a yaptırım uygulanmasını öngören tasarının oylamasında 'Hayır' oyu vermesiyle Türkiye'nin Tahran anlaşmasında attığı imzanın arkasında durduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler(BM) Güvenlik Konseyi'nde İran'a yaptırım uygulanmasını öngören tasarı 12 'Evet'e karşı Türkiye ve Brezilya'nın 'Hayır' oylarına rağmen kabul edildi.

Başbakanlık kaynaklarından yapılan açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın oylama öncesinde ABD Başkanı Barack Obama, Brezilya Cumhurbaşkanı Lula Da Silva, Rusya Federasyonu Başbakanı Viladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile telefon görüşmesi yaptığını açıkladı.

Görüşmelerde Güvenlik Konseyi'nde alınacak kararla ilgili görüş alışverişinde bulunduğunu ifade edildi.

Başbakanlık kaynakları Türkiye'nin oylamada 'hayır' oyu vermesinin gerekçesini ise şöyle açıkladı: "Türkiye tahran anlaşmasında attığı imzanın arkasında durmuştur. Türkiye başında beri diplomasi yolunun açık tutulmasını ve sorunun diplomasi yoluyla çözülmesini savunmuştur. Bu yöndeki kararlılığı ve tutarlılığı BM Güvenlik Konseyi'ndeki oylamada da açıkça ifade edilmiştir."

Türkiye'nin yaptırım kararının alınmasına rağmen diplomasi yolunun hala açık olduğuna inancının sürdüğü belirtilen açıklamada, bu yönde çabaların sürdürüleceği vurgulandı.


AA

Bu haber toplam 898 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri