Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakanlıkta Doğan ile gizli görüşme

11.01.2010 11:21
Medya dünyası şok bir iddiayla çalkalanıyor. Birgün Gazetesi'nde yayınlanan habere göre Başbakan Tayyip Erdoğan'a 29 Aralık'ta yapılan görüşmede, "Özkök yetmez, sen de istifa et!" dedi

Gazetenin haberinde, Başbakanlık’taki gizli toplantıda Aydın Doğan Grubu ile 2,5 saat süren gizli bir görüşme yapıldı. Yönetimin değişmesi, vergi borçları, bazı gazetelerin satışının da masaya yatırıldığı ileri sürüldü.


AÇIKLAMA YOK, DURUM SIR PERDESİ

Sağlık ve Devlet eski Bakanı Rifat Serdaroğlu’nun iddialarını gündeme getiren Birgün Gazetesi'ne göre, Doğan Grubu’yla Başbakanlık arasında 24 Aralık 2009’da Başbakanlık’ta bir görüşme yapıldı. Görüşmeye Başbakan Erdoğan, Arzuhan Doğan Yalçındağ, Mehmet Ali Yalçındağ, Vuslat Doğan Sabancı ve adı açıklanmayan bir danışman katıldı. Görüşmenin ardından açıklama yapılmazken, medyada bu durum ‘sır’ olarak değerlendirildi.

KOZA GRUBU DEVREDE
Toplantıda, Ertuğrul Özkök’ün ve Aydın Doğan’ın istifası kararlaştırıldı. Ayrıca, Milliyet ve Vatan gazetesi ile Star Televizyonu’nun İpek-Koza Grubu’na, basında yer alan bilgilere göre 500 milyon dolara satılması da görüşüldü. Fakat birtakım pürüzler çıkması nedeniyle satışın ‘buzdolabına’ konulduğu ve önümüzdeki günlerde yeniden gündeme geleceği konuşuluyor.
AKP ve Doğan Grubu arasındaki çatışma yeni bir boyut kazandı. Vergi borçları nedeniyle zor günler geçiren Doğan Grubu ile Başbakanlık arasında 24 Aralık 2009’da Başbakanlık binasında bir görüşme yapıldı. Görüşmeye Başbakan Erdoğan, Doğan Grubu'nu temsilen ise Arzuhan Doğan Yalçındağ, Mehmet Ali Yalçındağ, Vuslat Doğan Sabancı ve adı açıklanmayan bir danışman katıldı.
Görüşmenin ardından bir açıklama yapılmazken, medyada bu durum “sır” olarak değerlendirildi. 2009’un son günlerinde ise 20 yıldır Hürriyet’in başında olan isim Ertuğrul Özkök görevini bıraktı. Ardından Aydın Doğan, Doğan Şirketler Grubu Holding Yönetim Kurulu Başkanlığını kızı Arzuhan Doğan Yalçındağ'a bıraktığını ve sonraki aşamada grubun profesyoneller tarafından yönetileceğini duyurdu. Gelişmelerin Başbakanlık’ta yapılan görüşmenin ardından yaşanması ise dikkat çekti, Hükümet ile Doğan Gubu’nun anlaştığı yorumları yapıldı.

HER ŞEY TOPLANTIDA KARARLAŞTIRILDI
Eski Sağlık ve Devlet Bakanı Rifat Serdaroğlu’na göre, hükümet ve Doğan Grubu anlaştı. Ertuğrul Özkök'ün istifası, Aydın Doğan’ın yönetimden el çektirilmesi Başbakanlık’taki toplantıda kararlaştırıldı.
Serdaroğlu internet sitesindeki yazısında Milliyet, Vatan Gazetesi ve Star Televizyonu’nun, belirlenen tutar ile İpek-Koza Grubu'na satılmasının da kararlaştırıldığı yer alıyor. 2009’un son ayında sözkonusu kanal ve gazetelerin 500 milyon dolara satıldığı yönünde bilgiler basında yer almıştı.
Fakat birtakım pürüzler çıktığı nedeniyle satışın buzdolabına konulduğu ve yeni yılın ilk aylarında yeniden gündeme geleceği konuşuluyor.
Doğan Holding'in yapacağı “halka açılmaya” şubat ayında izin verilmesi, elde edilen paradan, Doğan Grubu'nun 600 milyon dolar borcunun ödenmesi, Petrol Ofisi'ndeki hisselerin, Avusturyalılara satılması, vergi cezası, Petrol Ofisi'nin satış tutarının indirilmesi ve satıştan alınan paranın doğrudan Maliyeye verilmesi de Serdaroğlu’nun iddiaları arasında.

SERDAROĞLU: HUKUKSUZLUK DİZBOYU
BirGün’e konuşan Rifat Serdaroğlu, “Her iki taraf da toplantının yapıldığını inkar etmedi.
Bu tür toplantılar zabıt altına alınır, devlet geleneği budur. Toplantıdan sonra alınan kararlar belli. Önemli konulardan birisi Petrol Ofisi’nin satılması, bu şart koşuluyor. Devletin olanakları önceden yönlendiriliyor. Bu büyük bir suç. Devlet gücü baskı unsuru olarak kullanılıyor.
Doğan Grubu da rıza gösteriyor ve bir anlamda rüşvet veriliyor. ”Başbakan’ın iş insanlarıyla görüşmesinin doğal olduğunu söyleyen Serdaroğlu, “Fakat devletin ceza kestiği kişilerle görüşüyorsa onunla ilgili de açıklama yapması lazım. ‘Evet devletin 5 milyar ceza kestiği kişi geldi, görüştük’ denmeli. İki taraf da açıklama yapmalı” dedi.

‘YARGIYA DA BAŞVURDUM’
Konuyla ilgili yazılarını yargı kurumlarına da ilettiğini belirten Devlet eski Bakanı Serdaroğlu, “Kendi işini değil milletin işini yapıyorlar. Kanun çerçevesinde hareket etmek zorundalar. Bir zamanlar Başbakan’ın en yakınındaki isimlerden Abdullatif Şener, Başbakan’ın özelleştirmelerde yönlendirme yaptığını söylemişti. Hukuksuzluk diz boyu, nereye elini atarsan at hepsi Yüce Divanlık” şeklinde konuştu.İşte Birgün gazetesinin bugünkü manşeti:

Bu haber toplam 1584 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri