Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Org.Başbuğ hakkında şok iddia

11.03.2010 00:36
Baykal çok çarpıcı bir iddiayı gündeme taşıdı. CHP Lideri üçlü zirvede hükümetin askerle pazarlık yaptığını öne sürerek genelkurmay başkanını töhmet altında bıraktı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, “Eğer Genelkurmay’da bir irtica eylem planı hazırlanmışsa, yukarıdaki siyasi pazarlıklar doğrultusunda ‘aldım-verdim’ pazarlıklarıyla değil, gerçekten öyle midir, bunun ortaya çıkması ve gerekenin yapılması lazım. Dursun Çiçek o belgeyi hazırladıysa hesabını vermelidir” dedi.

CHP grubunun dünkü toplantısında, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanı arasında önceki hafta gerçekleşen üçlü zirveyi ve sonrasında yaşananları anımsatan Baykal, şu noktalar üzerinde durdu:

MUTLU BİR RASTLANTI: Bu buluşmadan sonra, bir süre önce gözaltına alınan iki eski kuvvet komutanı ve bir ordu komutanı salıverildi. Mutlu bir rastlantıyla, bu zirvenin hemen akabinde müthiş bir zamanlama ve eşgüdümle bu tahliyeler gerçekleşti. Genelkurmay ile ilişkili iki önemli açıklama yapıldı.

CİDDİ ARAŞTIRMA YAPMADI: Genelkurmay, irtica eylem planının orijinal ve gerçek belge olabileceği kanaatini söyledi. Böyle bir kanaatin bu aşamada ifade edilmesi için kamuoyunu tatmin edecek ciddi bir araştırmanın yapıldığı söylenemez.

YUKARIDAKİ PAZARLIK: Eğer Genelkurmay’da ‘İrtica Eylem Planı’ diye bir plan hazırlanmış ise, bunun net bir şekilde ortaya çıkması lazım, yarım yamalak değil. Yukarıdaki siyasi pazarlıklar doğrultusunda, ‘aldım-verdim’ pazarlıklarıyla değil gerçekten öyle midir bunun ortaya çıkması lazım.

KAMUOYU OYUNCAK DEĞİL: Kamuoyuyla, böyle oyuncakla oynar gibi oynayamazsınız. Emir kumanda olmadan kim hazırladı? Bu arkadaş Genelkurmay’ın kalbinde çalışıyor. Çiçek o belgeyi hazırladıysa hesabını vermelidir. Sadece o değil belgenin hazırlanmasına fırsat veren, onunla işbirliği yapan, işbirliğine göz yumanlar da sonuna kadar araştırılıp, gerçek ortaya çıkarılmalı.

KOMUTANIN HABERİ OLMAMIŞ: 2003’te yapılan tatbikatın emirlere uymayan bir şekilde yapıldığı, yedi yıl sonra, bu davadan sonra tespit edilmiş. Yedi yıl boyunca komutanlıklar haberdar olmamış. Günün birinde TSK’ya karşı bir psikolojik harekât ortaya çıktıktan sonra fark edilmiş ki, 1. Ordu’da yapılan işler meğer KKK’mızın, Genelkurmay Başkanlığımızın onayı ve bilgisi dışında yapılmış ve bunlardan dolayı hesap sorulmamış. Ama şimdi dava ortaya çıkınca, bu gerçek kamuoyunun bilgisine üçlü zirveden sonra duyurulmuş. İyi mi!

YAZIKLAR OLSUN: Erzincan iddianamesinde, ‘Şüpheli Saldıray Berk, Erzincan’daki Alevi köylerle özel olarak ilgilenmekte, ordunun imkânlarını kullanmakta, bu da Ergenekon silahlı terör örgütünün lideri durumundaki şüpheli Berk’in amacını ortaya koymaktadır’ deniyor. Yazıklar olsun. Bu zihniyet Türkiye’yi yönetiyor, bu zihniyetin borusu ötüyor.

 


 

Bu haber toplam 924 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri