Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbuğ Emekli Mi Oldu?

01.05.2010 08:04
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un önceki günden itibaren 67'nci yaşını doldurduğu ve devlet memurluğu sıfatının sona erdiği iddia edildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un önceki günden itibaren 67'nci yaşını doldurduğu ve devlet memurluğu sıfatının sona erdiği iddia edildi.

 

Bugün Gazetesi'nin haberine göre, yaş haddi kuralı Askeri Personel Kanunu'nca düzenlenen Genelkurmay başkanları, Emekli Sandığı'nda diğer askerler için uygulanan 1 Eylül istisnasına tabi değil. Yani, Başbuğ'un 29 Nisan 2010 tarihi itibarıyla görev süresi doldu ve doğrudan emekliye ayrılması gerekiyor. Ancak bu iddia, Başbuğ'un 30 Ağustos'a kadar görevde kalacağı yönünde farklı görüşleri de beraberinde getirdi.

Bugün'de yer alan iddia, sosyal güvenlik uzmanları tarafından da makul bulunuyor. 29 Nisan 1943 doğumlu Başbuğ'un önceki gün itibarıyla emekli statüsüne geçtiği belirtiliyor. 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu'na göre devlet memurları yaş hadlerini doldurdukları gün emekliye ayrılıyor. Bu tarihten sonra devlet memurluğu statüsü kendiliğinden kalkıyor. Anayasa Mahkemesi başkanı, Yargıtay cumhuriyet başsavcısı gibi görevde bulunan kişilerin yaş haddini doldurdukları gün emekliye ayrıldıkları örneğini veren uzmanlar, ancak askeri şahıslar için Emekli Sandığı Kanunu'nda istisnai bir hükmün var olduğunu söylüyor. 5434 sayılı kanunun 105. maddesinin son fıkrasında "TSK mensuplarının 5434 sayılı kanunun 40. maddesindeki yaş hadleri sebebiyle emeklilik işlemleri 1 Eylül tarihinde yapılır." hükmüne dikkat çeken uzmanlar, söz konusu kanunun "1 Eylül" istisnası getirdiği kişilerin sadece 5434 sayılı kanunun 40. maddesinde belirlenen TSK mensupları olduğuna işaret ediyor.

Aynı uzmanlar, Genelkurmay başkanlarının yaş haddinin 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nun 49. maddesinin "h" fıkrasında düzenlendiğini hatırlatarak, Genelkurmay başkanı açısından 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu'nda yer alan "1 Eylül" istisnasının geçerli olmadığını kaydediyor. Bu nedenle Genelkurmay Başkanı'nın genel kurala tabi olarak yaş haddi nedeniyle 67 yaşını doldurduğu tarih olan 29 Nisan 2010 tarihinde devlet memurluğu sıfatının sona erdiği belirtiliyor.

Habere göre, Başbuğ'un 29 Nisan'dan görevi devredeceği ana kadar yapacağı bütün işlemlerin yoklukla sakat hale gelebileceğine işaret eden uzmanlar, Askerî Şûra'da emekliye ayrılan ve atanan personelin "O tarihte Genelkurmay başkanlığı sıfatı kalmamıştır" diyerek dava açması ve kazanması halinde büyük bir kaosun olabileceğine dikkat çekiyor.

Söz konusu iddia, büyük yankı uyandırdı. Uzmanlar, konuyla ilgili farklı değerlendirmelerde bulundu.

BİR GÜN DAHİ GÖREVDE KALAMAZ

Sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel: TSK Personel Kanunu'nun 49. maddesi, Genelkurmay başkanlarının 67 yaşına kadar çalışabileceğini öngörüyor. Dolduktan sonra bir gün dahi duramazlar. Maddenin son fıkrasında, 'Görev süreleri ağustostan önce doluyorsa ağustosa kadar devam eder' diyor ama bu, 67 yaşından küçük olan Genelkurmay başkanları için geçerlidir. 29 Nisan tarihi itibarıyla emekli edilmesi gerekiyor. Yaş haddi doldurulduğunda uzatma şansı da yok. 14 Haziran 2010 tarihine kadar Bakanlar Kurulu'nun yeni bir Genelkurmay başkanı ataması gerekiyor. Attığı imzalar konusunda bir kişi dava ederse kazanır.

30 Ağustos'ta emekli olur

Askeri Yargıtay Onursal Üyesi Ali Fahir Kayacan: Eksik bilgi var. TSK Personel Kanunu'nun 49. maddesinin h bendi eksik okunuyor. Maddeye göre, yaş haddi ne zaman dolarsa dolsun, emeklilikler 30 Ağustos'ta yapılır. Daha önce görev süresi dolsa bile böyle. Göreve gelme ve görevden ayrılma için 30 Ağustos esas alınmıştır. İstisna tutulamaz, Genelkurmay başkanı Silahlı Kuvvetler mensubudur.

Emekli Askeri Hakim ve Savcı Faik Tarımcıoğlu: TSK Personel Kanunu'nda böyle bir şey yok. Emekli Sandığı Kanunu'nda yok. Bu anlamda Başbuğ'un 30 Ağustos'ta emekli olması lazım. Emekli Sandığı Kanunu'nda asker istisnadır. 'Yaşı ne olursa olsun 1 Eylül tarihi ile emeklilik işlemi yapılır' şeklinde bir istisna.

Bu haber toplam 1668 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri