Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbuğ hakkındaki yorum

08 Ağustos 2008 / 13:52
İlker Başbuğ Avrupa basının ilgi odağı. Economist'in yeni Genelkurmay Başkanı ile ilgili bir değerlendirmesi dikkat çekici.
Economist dergisi, AKP davasının ardından yaşanan gelişmeleri 'Fırtına sonrası' başlıklı bir makalede yorumladı. Dergi Başbuğ'u 'eski moda bir laik' olarak tanımlarken, önemli bir farkına dikkat çekti.

Economist, Genelkurmay Başkanlığı'na atanan Orgeneral İlker Başbuğ ile ilgili olarak şöyle bir değerlendirme yaptı:

Eski moda bir laik ama PKK konusunda farklı fikirlere sıcak

"Bütün gözler bu hafta Genelkurmay Başkanı olan eski Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ'da. Sessiz ve mesafeli bir kişi olan Başbuğ, eski moda bir lâik. Ama bir farkla. Başbuğ'un PKK ile mücadele konusunda yeni fikirleri memnuniyetle karşıladığı ve bu sorunun sadece kuvvet kullanılarak çözülemeyeceğini anladığı söyleniyor."

Anayasa Mahkemesi kararının ekonomik güvene yardımcı olduğunu belirten Economist, ancak reform yapılmazsa bu güvenin kısa süreli olabileceği uyarısında bulundu. Ekonomik istikrar açısından hükümetin kendisinin daha büyük bir risk oluşturabileceğini vurgulayan dergide şu ifadeler yer aldı:

Erdoğan laik kesimleri kışkırtma konusunda ısrarcı olabilir

"Başbakan Erdoğan, temize çıkmış olmanın verdiği güvenle, başarısızlıkla sonuçlanan üniversitelerdeki türban yasağını kaldırma girişiminde olduğu gibi, lâik kesimleri kışkırtma konusunda ısrarcı olabilir.
Kaynak:
Bu haber toplam 998 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri