Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbuğ konuştu ama...

15 Ekim 2008 / 20:08
Paşa Gazeteci Fatih Çekirge'nin yorumu...
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Balıkesir Astsubay Meslek Yüksekokul Komutanlığı'na Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen Alay Sancağı teslim töreninde rutin dışı bir uygulama yaptı.
Normalde bu törenlerde hiç açıklama yapılmazken, Genelkurmay'dan medyaya "Saat 12.40'da açıklama yapacaktır" mesajı geldi.
Mesajın bu şekilde gelmesi Org.Başbuğ'un sert bir açıklama hazırladığı yorumlarına neden oldu. Nitekim Genelkurmay Başkanı göreve geldiği günden bu yana en sert açıklamasını yaptı.
Peki, Org. Başbuğ, bu sert açıklamayı niçin yaptı? "Terör örgütünü haklı gibi gösterenler" ifadesi kime yönelikti.
Bu sorular kulislerde sorulur sorulmaz cevabı da aynı hızla aynı kulislere düştü.
Yapılan yorum şuydu:
"Dün Taraf gazetesi tam sayfa bir yayın yapmıştı. Yayında havadan çekilmiş istihbarat içeren ve teröristleri gösteren film kareleri vardı. İddiaya göre insansız hava uçakları tarafından çekilmiş bu kareler saldırıdan çok önce komutanlara bildirilmiş."
İkinci iddia ise şöyleydi:
"Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Iğsız'ın açıklamalarıyla, bölgedeki jandarma raporu olduğu iddia edilen bir metindeki ifadeler çelişiyor."
Taraf gazetesinde yer alan bu iddiaları, bazı gazeteler, televizyonlar ve internet siteleri yayınlayınca Org. Başbuğ bu sert açıklamayı yaptı.

Org. Başbuğ'un açıklamasında üç temel ve keskin nokta var.
1- Bu bilgileri sızdıranlar ve yayınlayanlarla ilgili cezai kovuşturma yapılıyor. (Askeri sır kapsamında değerlendiriliyor)
2- Genelkurmay Başkanı olayın soruşturmasının en yüksek düzeyde olduğunu söylüyor. Soruşturmayı doğrudan İkinci Ordu Komutanı yürütüyor. Bu Başbuğ'un olayı ne kadar ciddiye aldığını gösteriyor. Ayrıca henüz soruşturma tamamlanmadan bu tür bilgilerin sızdırılmasına da dikkat çekiyor.
3- Org. Başbuğ, terör örgütünün saldırılarını başarılı gösterilmeye çalışılmasını iki kere altını çizerek vurguluyor.Genelkurmay Karargahı, bu tür çabaları Türk Silahlı Kuvvetleri'ni, terör örgütüne karşı zayıf ve aciz gibi gösterme faaliyetleri olarak değerlendiriyor.

İşte bu nedenle Org. Başbuğ açıkça şöyle diyor:

"Herkes dikkatli olmaya ve doğru yerde bulunmaya davet ediyorum."
Evet, Org. Başbuğ göreve geldiğinden bu yana ilk kez bu derece sert bir uyarıda bulunuyor.
Sanıyorum, Genelkurmay Org. Başbuğ'un, Başbakan Erdoğan ile yaptığı görüşmede bu tespitler gündeme gelmiş.

Bir başka önemli soru ise şudur:
Nasıl oluyor da Genelkurmay'ın bu derece kozmik bilgileri, değerlendirme notları ve istihbarat faaliyetleri fotoğraflarıyla birlikte sızdırılabiliyor?
Eğer sızdırılan bu bilgiler doğruysa çok ciddi bir sorun açıkça ortaya çıkmıştır.
Tam tersi bu bilgiler doğru değil dezenformasyon amaçlı ise bu daha da vahim bir sorundur.

Önümüzdeki günlerde Türk kamuoyunun kafasını karıştıran soruların cevaplarını bekliyoruz.

Bu arada Aktütün Karakolu'nda şehit düşen 17 vatan evladımızı ve diğer şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ne kadar zor ve güç olursa olsun içeriden ve dışarıdan gelecek her türlü belayı demokrasinin gücüyle def edeceğine inancımız tamdır.
Kaynak:
Bu haber toplam 946 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri