Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbuğ: Yeter ki kardeş kanı akmasın

17.12.2009 20:21
Başbuğ, ''Türkiye bölünmez. Siz olduğunuz, biz olduğumuz müddetçe kimse Türkiye'yi bölemez'' dedi.
Orgeneral Başbuğ, beraberindeki kuvvet komutanlarıyla Trabzon Valisi Recep Kızılcık'a ziyarette bulunduktan sonra, valilik binası önünde bekleyen vatandaşlarla bir süre sohbet etti. Bu sırada bazı vatandaşlar Orgeneral Başbuğ'a görüşlerini aktarırken, bazılarının ona sarıldığı ve ağladığı, bazılarının da alkışladığı gözlendi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, ''Size güveniyoruz'' diyen vatandaşlara, ''Biz sizlere güveniyoruz, bizim güvencemiz de sizlersiniz. Hepimizin birbirine ihtiyacı var. Zor günlerdeyiz. Birlik, bütünlüğümüz, beraberliğimiz olduğu müddetçe her türlü sorun gelir geçer, Türkiye bütün sorunları çözecek. Yeter ki birlik, bütünlük, beraberliğimize zarar vermeyelim. Tahriklere katılmayalım, tahriklere uymayalım. Bazıları tahrik etmek isteyebilirler'' şeklinde seslendi.

Kıbrıs Harekatı'nda görev yaptığını belirten bir vatandaşa ''Ne mutlu sana'' diyen Orgeneral Başbuğ, ''Trabzonlulara güvenin, milletimizi böldürtmeyiz'' diyen başka bir vatandaşa da, ''Kimse bölemez. Öyle bir şey söz konusu değil. Bizim isteğimiz, kardeş kanı dökülmesin'' yanıtını verdi.

Orgeneral Başbuğ, bir vatandaşın ''Demokrasi adı altında uğraşıyorlar'' sözleri üzerine ise ''Türkiye ne ciddi sorunlarla karşılaşmış. Türkiye bölünmez. Siz olduğunuz, biz olduğumuz müddetçe kimse Türkiye'yi bölemez. Ama yeter ki kardeş kanı akmasın, bütün mücadelemiz o'' diye konuştu.

-''BİRLİK, BÜTÜNLÜK, BERABERLİK''-

Orgeneral İlker Başbuğ, vatandaşların, ''Size güvenimiz tam'' sözleri üzerine, ''Biz de sizlere güveniyoruz. Bizim güvencemiz de sizlersiniz, unutmayın'' dedi.

Başka bir vatandaşın ''İçimiz kan ağlıyor Paşam. Öyle bir hale getirdiler ki, artık Türkiye'de Kürt sorunu değil, Türk sorunu var'' sözleri üzerine, Orgeneral Başbuğ, ''Ortak değerlerimizi biraz ileriye çıkaracağız. Bizim ortak değerlerimiz var. Onları öne çıkaracağız. Birlik, bütünlük, beraberlik'' diye konuştu.

Nevin Eyüboğlu isimli bir memur, ''Paşamı gördüm, duygulandım'' diyerek Orgeneral Başbuğ'a sarıldı ve ağladı. Bir vatandaş ise Orgeneral Başbuğ'a, ''Televizyonlardan göründüğünüzden daha genç, daha yakışıklısınız Paşam'' diye seslendi.

Kendisini öpmek isteyen bazı kişilere ''hayır'' yanıtı veren Orgeneral Başbuğ'un çevresindekilerin ''Domuz gribi var'' demesi gülüşmelere neden oldu.

Bir vatandaşın, hafta sonu oynanacak Trabzonspor-Fenerbahçe maçını anımsatarak, ''Fenerbahçeli olduğunuzu biliyoruz, maçımız da var...'' demesi üzerine, Başbuğ, ''İyi oynayan kazansın. Hangisi iyi oynarsa'' yanıtını verdi.

Mahalle muhtarı olduğu belirten bir kişinin, ''Bize hitaben konuşma yapın'' diye ısrar etmesi üzerine Orgeneral Başbuğ, ''Konuşmayı sabah yaptım. Elbette bazı zorluklarımız, güçlüklerimiz var. Birliğimizi, bütünlüğümüzü, beraberliğimizi koruduğumuz müddetçe, ortak değerlerimize sahip olduğumuz müddetçe Türkiye, devleti, milleti, silahlı kuvvetleriyle her sorunun üstesinden gelir. Bundan herkes emin olsun'' diye konuştu.

Bir gençle de sohbet eden Orgeneral Başbuğ, gencin ''gündüz çalışıyorum, gece KTÜ İktisat bölümünde okuyorum. Askerlik ve polisliği istiyorum'' demesi üzerine, yanındaki Vali Recep Kızılcık'a, ''Vali Bey, gündüz çalışıyor, gece okuyorum diyor. Polis olmak istiyor. Yardımcı olalım...'' dedi.

Başbuğ ve beraberindekiler, yaklaşık 20 dakika süren sohbetin ardından, tören mangasını selamlayarak ayrıldı.
 
Bu haber toplam 1250 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri