Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbuğ'u zorda bırakacak belge

24.10.2009 07:27
Başbuğ içerden darbe yedi. Kağıt parçasının orjinalini bir subay gönderdi.
İrticayla Mücadele Planı'nın orijinalinin savcılığa yollandığı öne sürüldü.

"AK Parti ve Gülen'i bitirme planı" olarak da bilinen belgeyi bir subayın yolladığı iddia ediliyor..

Soruşturma süreci Albay Dursun Çiçek imzalı belgenin kopyası üzerinden yürütülmüş; belgenin bu nedenle sahte olduğu ileri sürülmüştü. Org. İlker Başbuğ ise söz konusu belge için 'kağıt parçası' demişti.

TARAF GAZETESİNİN HABERİ

Taraf gazetesinin 12 Haziran 2009 tarihli sayısında, 'AK Parti ve Gülen'i Bitirme Planı' başlıklı haberde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca (CMK 250. madde ile yetkili bölümü) yürütülen soruşturma kapsamında bir şüphelinin ofisinde yapılan aramada ele geçirildiği iddia edilen bir belgeye istinaden Genelkurmay Harekat Başkanlığı Bilgi Destek Dairesi 3. Bilgi Destek Şube Müdürlüğü'nde 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı' adı altında bir çalışma yapıldığı, çalışmayı içeren belgenin altında 3. Bilgi Destek Şube Müdürü Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'in paraf ve imzasının bulunduğu iddia edilmiş ve belgeye ait fotokopiler yer almıştı.

Taraf gazetesinde yayımlanan haber üzerine Genelkurmay Başkanlığı'nca soruşturma emri verilmiş ve aynı gün Askeri Savcılık tarafından olayla ilgili soruşturma başlatılmıştı.İLKER BAŞBUĞ NE DEMİŞTİ?


Genelkurmay Başkanı Başbuğ basın toplantısında "Bu kağıt parçası kimler tarafından, ne amaçla hazırlandı, bulun" dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, iki haftadır süren 'belge' tartışmalarına ilişkin ilk kez konuştu. Başbuğ, "Türk Silahlı Kuvvetleri'ne karşı medya üzerinden asimetrik psikolojik hareket yürütmeye son verin" diyerek, belgenin kimler tarafından ne amaçla hazırlandığının bulunmasını istedi.

Hukuk devleti ilkelerine sadık olduklarını vurgulayan Orgeneral Başbuğ, belgenin doğru olduğuna ilişkin yeni delil, bilgi, emare çıkarsa soruşturmanın yeniden açılabileceğini kaydetti. Orgeneral Başbuğ şöyle konuştu:

"Son dönemlerde örgütlü olarak altını çiziyorum örgütlü olarak gerçekleştirildiği ifade edilen kurgulanmış bazı olaylar TSK'yı yıpratma ve karalama kampanyasına dönüştürülmektedir. hukuk açısından bugün gelinen nokta, olduğu iddia edilen bir kağıt parçası olduğunu yani bir belge olmadığını bize göstermektedir."

"Biz üzerimize düşen görevi yerine getirdik." Diyen Orgeneral Başbuğ bundan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri olarak ne bekledikleri konusunda şunları söyledi:

"Biz bundan sonra ne istiyoruz? İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan istiyoruz diyoruz ki bu belgenin gerçek olmadığı noktasından hareketle bu kağıt parçası kimler tarafından ne amaçla hazırlandı bunu bulunuz.../ TSK'nın komutanı olarak açıkça söylüyorum ki artık TSK üzerinden elinizi çekiniz. TSK üzerinden kendinizi, siyasi tanımlama düşüncesinden ve gayretlerinden vazgeçiniz. TSK'ya karşı medya üzerinden asimetrik bir psikoolojik harekat yürütmeye son veriniz."

Bu haber toplam 1142 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri