Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbuğ'a neden madalya verilmedi?

06.11.2010 01:26
Dönemin Genelkurmay Başkanı Başbuğ'a neden madalya verilmedi Meclis gündemine geldi.

CHP'li Ali Rıza Öztürk sordu Bakan Çiçek, Dönemin Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'a neden Şeref Madalyası verilmediği tartışmalarına açıklık getirdi. Çiçek, yetkinin Bakanlar Kurulu'nda olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk’ün, Devlet Şeref Madalyası verilirken hangi kriterlerin göz önünde tutulduğu ve İlker Başbuğ’a neden bu ödülün verilmediğine ilişkin soru önergesini yanıtladı.

“BAKANLAR KURULU TEKLİFİ İLE VERİLİR”

Öztürk’ün soru önergesini yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, şöyle dedi:

“Madalya ve nişanlar, 2933 sayılı madalya ve Nişanlar Kanunu ve 19892 sayılı Devlet Madalya ve Nişanları Yönetmeliği ile düzenlenmiştir. Devlet madalya ve nişanlarının çeşidi, verilecek kişiler, verilme, tescil, taşıma ve geri alınma usulleri, mirasçılara intikal şekli, zayi halinde yapılacak işlemler, bunların giderleri ve cezai yaptırımlara ilişkin esaslar söz konusu Kanun kapsamında hükme bağlanmıştır.

Bu madalya Bakanlar Kurulu’nun teklifi ve Cumhurbaşkanı’nın tevcihi ile verilir. Soru önergesinde bahsedilen hususta bu kapsamda değerlendirilmelidir."


 
Bu haber toplam 1254 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri