Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbuğ'dan Önemli Açıklama

05 Eylül 2008 / 10:29
Genelkurmay Başkanı Başbuğ, Diyarbakır'da bölgeye yaptığı ziyaretle ilgili önemli değerlendirmeler yaptı
Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ Diyarbakır'daki İkinci Taktik Hava Komutanlığı'nda bölgeye yaptığı ziyaretle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Terörle mücadelenin önemi nedeniyle ilk ziyareti buraya yaptık. İkinci Ordu bizim için çok önemlidir. 24 yıldır bu andı bölücü terör örgütüne karşı devam ettiriyoruz.

Terörle mücadele devleti ve halkı kapsayacak şekilde yapılmalıdır. Terörle mücadele koordineli olarak yapılmak zorunlu. Bunu sağlayamazsanız bu mücadelede başarılı olmazsınız. Koordineli çalışma bu süreci kısaltmak için önemlidir.

Bu konuda sivil toplum örgütlerinin rolü çok öenli. Dün Diyarbakır Valiliği'nde 1 buçuk saat süren görüşme yaptık. Diyarbakırdaki sivil temsil örgütü temsilcilerinin görüşlerini dinledik. Bu anlamda yaptığımız samimi açık görüşlerini ifade ettiler. Bizim görevimiz hükümet başta olmak üzere buradaki elde ettiğimiz bilgi ve izlenimlerimizi aktaracağız. Bu çerçevede Diyarbakır çok önemli. Diyarbakır'ın hali hazırda içinde bulunduğu problem bizim de problemimizdir. Biz Diyarbakır'ı bölgenin en önemli şehir olarak değerlendiriyoruz. Burada en önemli gördüğümüz bir konuyu ifade etmek istiyorum. Diyarbakır nüfusunun yüzde 64'ü 24 yaşın altında. Bu genç nüfus potansiyeli çok iyi değerlendirmelisiniz. Terör örgütü için en potansiyel yaş grubu 14-18'dir. 14-18 yaş grubundaki gençlere meslek eğitimi sağlanmalı. Gençlerimizi ve kadınlarımızı iyi eğitmeliyiz.

Sivil Toplum örgütleri GAP eylem planından çok umutlu. Türkiye terörden çok çekti. 84'ten beri 30-35 insanımızı kaybettik. Bunun 6500'ü güvenlik güçlerimizden. Yaklaşık 6000 tanesi ise sivil vatandaşımız. Bölücü terör örgütü bu ülkenin başına bela olmasaydı bu kaynaklar bölgeye gidecekti. Bu milyarca dolarla ifade edilen bir para.. Türki'ye bölücü terör konusunda mesafe almalı ve normal günlere dönmelidir. Terör örgütü bir kırılma noktasına doğru gidiyor, kayıyor. Biz kırılma noktasına giren bölücü teröre karşı en ağır darbeyi halkımızla birlikte vurmalıyız. Bunu elbirliğiyle yapmalıyız. Güvenlik güçlerimiz bölücü terör örgütüne karşı mücadelesini tüm kararlılığıyla sürdürmektedir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. 2007 Aralık ayında terörle mücadelede yeni bir safha açıldı. Biz bölücü teröre karşı yaplan mücadelede iftihar edilen bir noktaya gelinmiştir. Türk Hava Kuvvetlerimizin başarısı ile iftar ediyoruz. Dünya ülkeleri Türk Hava kuvvetlerimizin bu başarısına gıpta ile bakıyorlar. Dün akşam bizzat bu operasyonlara katılan genç üsteğmen arkadaşlarımızla gurur duydum. Gözlerinde moral vardı görev aşkı vardı. Bu mücadele artan bir azimle devam edecek. Bunun yazı kışı sonbaharı ilkbaharı yok. Güneş Harekatı'ndan gerekli mesajlar alındı.

Diyarbakır bizim için çok önemli. Diyarbakır, layık olduğu yere gelecektir
Bu haber toplam 814 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri